02.04.2020

Zabawy z dziećmi część 14.

Kwarantanna społeczna to nie lada wyzwanie dla rodziców małych dzieci. Codziennie na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo zbiór 10-ciu zabaw wraz z opisem. W ten sposób podpowiadamy w co i jak można bawić się ze swoim maluchem w domu.

Zachęcamy do wspólnej zabawy :-) 

1. Guziki-układanie według wzoru.

Na pewno w naszych domach znajdziemy guziki.  Duże, małe, o różnych kształtach, płaskie, wypukłe, jednokolorowe, plastikowe, drewniane.  Na początek  proponuje  posegregować je według koloru. Dzięki takiej zabawie rozwijamy  naszą spostrzegawczość i utrwalamy  znajomość kolorów. Do następnej zabawy będziemy potrzebować: białe kartki papieru,  czerwony pisak i guziki. Naszym zadaniem dorosłych – jest namalować jakiś wzór na kartce np. KOLO, TRÓJKĄT, KWADRAT, PROSTOKĄT. Zadaniem naszych maluchów  jest ułożenie takiego samego wzoru z guzików. To wspaniała zabawa rozwija zmysł estetyczny i zdolności manualne dziecka oraz sprzyja twórczemu myśleniu. 2. Odrysowywanie i dopasowywanie różnych przedmiotów. 

Nasza  zabawa polega na odrysowywaniu i dopasowywaniu różnych przedmiotów, które mamy w domu. Będziemy potrzebować: białe kartki papieru, ołówek i różne przedmioty np.  kubeczek, klocek itp. Zabieramy się do zabawy, dziecko odrysowuje dane przedmioty, a potem rodzic miesza te rzeczy. Zadaniem dziecka jest dopasowanie w prawidłowe miejsca. To jest świetna zabawa, która uczy logicznego myślenia, pobudza naszą kreatywność i rozwija umiejętności manualne. 3. Origami płaskie z koła (biedronka).

Orgiami płaskie z koła to nic innego jak zestawienie poskładanych kół w zwartą, jednolitą kompozycję. Koła mogą nachodzić na siebie, łączyć się krawędziami. Potrzebne nam będzie: nożyczki, papier (czerwony, czarny, biały), klej. Zabieramy się do pracy rodzice mogą pomagają wycinać :

-2 duże czerwone koła (skrzydła)

-1 duże czarne koło (tułów)

-1 średnie czarne kółko (głowa)

-2 małe białe kółka (oczy)

-2 lub więcej czarne małe kółka (kropki)

Po wycięciu kółek możemy układać  i przyklejać biedronkę na kartkę. Do dzieła.
 4. Kolorowe piłeczki na taśmie.

Do tej zabawy potrzebujemy kilkanaście kolorowych piłeczek basenowych i szeroką taśmę klejącą. Taśmę mocujemy od jednego punktu do drugiego, np. między futryną drzwi. Dziecko może do umieszczonej taśmy przyklejać piłeczki w dowolnym miejscu tworząc w ten sposób kolorowe wzory. Taka zabawa to świetny sposób na usprawnianie motoryki małej.
5.  Dyrygent.

 Potrzebujemy kartkę z bloku A4,farby najlepiej akrylowe oraz dwa pędzle. Puszczamy dziecku muzykę poważną, szybką, wolną.  Dziecko trzymając pędzle w obu rączkach naśladuje dyrygenta,  który kieruje swoją orkiestrą. Tworzy swój obraz w takt muzyki. To świetna zabawa, która pozwala dziecku obcować z muzyką. 6. Pucholina.

Tą masę można zrobić z produktów, które mamy w domu. Puchlina jest bardzo lekka, nie wysycha,  dodatkowo nie plami i nie klei się. Wygląda jak piasek ale jest nieco bardziej miękka. Wszystko to powoduje, że jest idealna zarówno dla niemowlaków jak i starszych dzieci. A jeśli zrobicie ją samodzielnie, gwarantujemy Wam świetną zabawę, za nie duże pieniądze. Dodatkowo jest świetną alternatywą dla fanów piaskownicy, szczególnie teraz, gdy nie możemy wychodzić na dwór. Możemy się nią świetnie bawić przy użyciu zabawek do robienia babek w piaskownicy.

Potrzebujemy:

    4 szklanki mąki

    0,5 szklanki oleju

    barwnik spożywczy w kropelkach ( teraz można dostać w sklepach, przed Świętami jest tego dużo) 7. Malowanie widelcem.

 Za oknami tyle słońca. Niech również u nas zawita wiosna. Możemy zrobić kwiatową łąkę. A kwiatki możemy zrobić odbijając widelcem pączki kwiatków. Wylewamy farbki na talerza. Moczymy widelec w farbce ( może być plastikowy)  i odbijamy na kartce. Można tworzyć w ten sposób własne kompozycje (np. jeża, słoneczko itp.) Niech zadziała wasza wyobraźnia!
8. Malowanie farbami po starym płótnie/ prześcieradle.

 Malowanie farbami to propozycja zabawy, w której odnajdują się zarówno młodsze jak i starsze dzieci. Malowanie farbami rozwija motorykę dziecka a także  wspiera jego rozwój poznawczy. Farby są kolorowe i dają nieograniczoną możliwość kreatywnej zabawy. Świetną zabawą jest malowanie po tkaninie. Stare prześcieradło jest niedocenianym materiałem,  to właśnie na nim mogą powstać naprawdę „wielkie” dzieła. Dziecko może malować dosłownie wszystkim. Zarówno rzeczami codziennego użytku jak i dłońmi. Dużo radości potrafią przynieść zwykłe rzeczy, które przeważnie znajdziemy w każdym domu, takie jak patyczki do uszu, bądź szczoteczki do zębów czy stare gąbki. 9. Masa papierowa.

Dzieci lubią wszelkiego rodzaju masy. Dziś przedstawiamy przepis na masę papierową.

Co jest potrzebne:

- makulatura – stare gazety

– mąka, woda

– miska do namoczenia papieru, sitko, garnek, blender

Gazetę porwać na małe kawałki przełożyć do garnka, zalać wodą i odstawić na noc do namoczenia. Można również gazetę zalać gorącą wodą i odstawić na około 2, 3 godziny. Po tym czasie gotujemy – około 30 minut. Jak nasza gotowana gazeta wystygnie, to partiami miksujemy ją z wodą. Proporcje wody i gazety pół na pół jednak wody musi być odrobinę więcej. Po zmiksowaniu masę  odsączamy na sicie i przekładamy do miski i do zabawy!!! Możemy tę masę ugniatać, mieszać, formować a nawet pomalować.
10. Statki na wodzie.

Potrzebne:

   –  pokrywki od słoików,

    –  słomka,

   –  klej na ciepło/ magic/plastelina

    – kreatywna pianka/ filce/ folia z reklamówki

   –  nożyczki

Wystarczy wyciąć trójkąt z pianki kreatywnej, przebić go i przełożyć przez niego wykałaczkę. W ten sposób powstaje nam żagiel, który przymocowujemy do nakrętki za pomocą kleju na ciepło, jeżeli nie posiadacie takiego kleju, można przymocować plasteliną. Piankę kreatywną można zastąpić zwykłym kawałkiem folii wyciętej np. z jakiejś dobrej reklamówki. Następnie nalewamy wody do miski/ wanny i płyniemy .