Aktualności

 logo_zlobek

Zabawy wodne
Podczas wakacyjnych spotkań  „Baby  Caffe” dzieci wraz z rodzicami mieli okazję popluskać się w wodzie, zrelaksować i w przyjemny sposób spędzić wspólnie czas. Kolorowe rybki, kaczuszki, piłeczki i wiatraczki sprawiły, że dzieci czuły się w wodzie komfortowo i bezpiecznie. Dostosowany basen do potrzeb małych dzieci idealnie sprawdził się w letnie i ciepłe dni. Zabawy wodne jak zawsze wzbudzają wiele emocji i radości są znakomitą formą aktywności dla maluchów. Do największych zalet takich zajęć należy zwiększanie odporności u dzieci oraz oswajanie ich z wodą od najmłodszych lat. Jest to niewątpliwie ważne  w późniejszej nauce pływania. Co więcej udowodnione jest, iż kontakt z wodą działa na dzieci uspokajająco, zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa, ponieważ kojarzy się im z warunkami jakie panują w brzuchu mamy.

 

Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VIII”. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie

Zapraszamy na kolejne zajęcia z cyklu „Baby Caffe w przyszłą środę 08.09.2021 r.Zabawy piórkami

Zabawy piórkami dostarczają wiele pozytywnych emocji. Podczas spotkania Baby Cafe dzieci wraz rodzicami odkrywali jak twórcze i inspirujące są zabawy z kolorowymi piórkami. Wysypane na przezroczystej firanie stanowią idealną bazę do atrakcyjnej zabawy. Piórka są również doskonałym materiałem do ćwiczeń oddechowych, które są bardzo ważne w rozwoju mowy małych dzieci. Podczas wspólnych zabaw rodzice mieli okazję poobserwować swoje pociechy, wzbogacić swój warsztat, a także w miłej atmosferze spędzić ciekawe popołudnie.

Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. w ramach projektu „Mamo, tato tu jestem VIII” finansowane z środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

 Malowanie na płótnie

 

Malowanie farbami to jedna z ulubionych zabaw najmłodszych dzieci. Podczas spotkania Baby Caffe dzieci wraz z rodzicami mieli okazję odkrywać świat za pomocą farby, pędzla i płótna rozłożonego na podłodze. Malowanie farbą i pędzlami to wspaniała okazja nie tylko do atrakcyjnej i angażującej zabawy, to również okazja do relaksu i wyciszenia. Dzieci obcując z farbami tworzą, rozwijają swoją kreatywność, są spontaniczne i wyrażają swoje emocje. Rodzice mieli okazję poobserwować swoje dzieci w niecodziennej zabawie. W atrakcyjny i miły sposób spędzili czas oraz wymienili się swoimi spostrzeżeniami. Wspólne zabawy to źródło radości i pozytywnych emocji.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji J

 

Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj.                    w ramach projektu „Mamo, tato tu jestem VIII” finansowane z środków Gminy Sępólno Krajeńskie.
Spotkanie z Ratownikiem Medycznym

Co zrobić, kiedy jesteśmy świadkami zadławienia, omdlenia, krwotoku lub poparzenia ciała? W jaki sposób udzielić pomocy i jak prawidłowo dokonać oceny stanu zdrowia poszkodowanej osoby, dowiedzieli się rodzice, którzy wzięli udział w spotkaniu w Szkole Rodzenia z ratownikiem medycznym.

Podczas zajęć omówione zostały najważniejsze zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy, a także zaprezentowany został instruktaż prawidłowego udzielania pierwszej pomocy dzieciom i dorosłym. Działania resuscytacyjne wykonuje się do momentu powrotu widocznych oznak życia albo do przyjazdu służb ratunkowych. Ważne jest, aby pamiętać, że gdy udzielamy pomocy dziecku wykonujemy masaż serca jedną ręką, a u niemowlęcia – dwoma palcami.

Pierwsza pomoc w wypadku zadławienia (zamknięcia dróg oddechowych przez ciało obce) to wykonanie 5 uderzeń w okolicę między łopatkową. Ratownik za pomocą fantomu zaprezentował m.in. pozycję boczną bezpieczną oraz poprawną resuscytację.

 Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Kraj. w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem – VII” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj.Uwaga!
Informujemy, iż zajęcia w Szkole Rodzenia w dniu 28 października 2020r. (środa) zostają odwołane.
Za zaistniałe zmiany serdecznie przepraszamy.Uwaga!
Informujemy, iż zajęcia z cyklu Baby Caffe w dniu 28 października 2020r. (środa) zostają przełożone na przyszły tydzień tj. 04.11.2020r.
Za zaistniałe zmiany serdecznie przepraszamy.Witajcie najmłodsi!

W Centrum Małego Dziecka i Rodziny w ramach VII edycji projektu „Szkoła Rodzenia – Mamo, tato tu jestem” 5 października 2020 r. powitaliśmy najmłodszych obywateli Gminy Sępólno Krajeńskie. Uroczystość tym razem przybrała indywidualną formę.

Przybyłych indywidualnie rodziców serdecznie witała Dyrektor Żłobka Danuta Daszkiewicz oraz Kierownik Klubu Dziecięcego Kamila Damaszek. Na uroczystość zaproszono dzieci urodzone w II półroczu 2019 r. wraz z rodzicami. Na pamiątkę tego wydarzenia rodzice i dzieci otrzymali ręczniki z wizerunkiem „Wawrzynka” oraz listy gratulacyjne od Burmistrza Sępólna Krajeńskiego.

Życzymy wszystkim rodzicom, aby czerpali radość z bycia rodzicem, a dzieciom, by były powodem do radości i dumy swoich najbliższych. Niech otoczone wsparciem rodziców rosną i zdobywają wiedzę, która pomoże im w przyszłości osiągnąć liczne sukcesy.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Kraj. w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem – VII” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj.

 

„więcej+”


WAŻNE !

WZNAWIAMY ZAJĘCIA W SZKOLE RODZENIA

 Od 3 czerwca 2020r. (w środę) wznawiamy zajęcia w Szkole Rodzenia realizowanej w ramach projektu „Szkoła rodzenia – Mamo, tato tu jestem VII”. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną w zajęciach jednorazowo może uczestniczyć 11 osób.

Każdorazowo przed zajęciami uczestnikom zostanie wykonany pomiar temperatury ciała oraz proszeni będą o wypełnienie ankiety kwalifikacyjnej. Każdy uczestnik na czas zajęć otrzyma przyłbicę.

Na zajęcia prosimy zabrać ze sobą butelkę wodę.

Rejestracja na zajęcia możliwa jest pod nr. tel. 728-211-461

Serdecznie zapraszamy!

POWITANIE DZIECI NOWO NARODZONYCH 


13.12.2019r. z wielką radością powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia do Szkoły Rodzenia.

Rodzice otrzymali certyfikaty ukończenia ćwiczeń z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu, a maluszki drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Wspólnie świętowaliśmy szczęśliwe przyjście na świat: Baliniak Marcelina,  Brigier Amelia, Domek Michał, Gostomski Kacper, Murek Nikodem, Naściuk Filip,Skowiera Alicja,Szczygieł Bruno,Walaszek Gabriel,Wrzesiński Aleksander. Spotkanie było okazją do rozmów na temat porodu oraz pierwszych dni opieki nad noworodkiem. Rodzice chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o uczuciach, które towarzyszyły im w pierwszych, niezapomnianych chwilach spędzonych wspólnie z maleństwem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

63 maluszków urodzonych do końca połowy 2019 r. 
w Gminie Sępólno Krajeńskie

 22 października 2019 r. w ramach VI edycji projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem” w Centrum Małego Dziecka i Rodziny Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Pan Waldemar Stupałkowski powitał nowo narodzone dzieci z Gminy Sępólno Krajeńskie. To radosne, a zarazem pełne wzruszeń spotkanie stało się naszą lokalną tradycją.

Na uroczystość powitania najmłodszych obywateli naszej gminy zaproszono dzieci urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 r. wraz z rodzicami. Łącznie do połowy roku 2019 urodziło się 63 maluszków. Po uroczystym otwarciu spotkania Burmistrz wręczył rodzicom listy gratulacyjne, a najmłodszym ręcznik z wizerunkiem „Wawrzynka”.  Ponadto przedstawiciel Nadleśnictwa Lutówko Pani Wioletta Rogowska wręczyła rodzicom sadzonkę dębu w ramach akcji Lasów Państwowych „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Inicjatywa ta nawiązuje do dawnej polskiej tradycji sadzenia drzewa przez rodziców po narodzinach dziecka. Sadzonka, która upamiętnia radosną chwilę przyjścia na świat maluszka, rośnie wraz z nim i jest symbolem nowego życia.

To sympatyczne spotkanie zostało uwieńczone wspólnym zdjęciem. Rodzice przy poczęstunku swobodnie rozmawiali o doświadczeniach związanych z rozwojem i wychowaniem dzieci, które stanowią źródło niewyczerpanej radości.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Więcej+POWITANIE ABSOLWENTÓW SZKOŁY RODZENIA

27 września 2019 r. z wielką radością powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia do Szkoły Rodzenia.

Rodzice otrzymali certyfikaty ukończenia ćwiczeń z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu, a maluszki drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Wspólnie świętowaliśmy szczęśliwe przyjście na świat: Oliwii Ciżmowskiej, Jana Dądeli, Marii Fröhlke, Oliwii Jazienickiej, Barbary Leszcz, Natalii Karkoszki, Tomasza Kowalewskiego, Szymona Matyki, Laury Nawrockiej, Elizy Piaseckiej, Nikodema Rogulskiego, Nikodema Szmeltera oraz Nadii Wiśniewskiej.

Spotkanie było okazją do rozmów na temat porodu oraz pierwszych dni opieki nad noworodkiem. Rodzice chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o uczuciach, które towarzyszyły im w pierwszych, niezapomnianych chwilach spędzonych wspólnie z maleństwem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

Bankowanie komórek macierzystych

Od 1 stycznia 2019 r. informowanie o możliwości bankowania komórek macierzystych jest wpisane w Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej. Na piątkowym spotkaniu w Szkole Rodzenia (11.10.2019 r.) gościliśmy panią, która jest regionalnym konsultantem medycznym Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jakie możliwości daje przechowywanie komórek macierzystych, które można zabezpieczyć z krwi pępowinowej oraz sznura pępowinowego. Komórki macierzyste znajdujące się w sznurze wzmacniają potencjał transplantacyjny komórek macierzystych z krwi pępowinowej i mogą być użyte w leczeniu całej rodziny. Zabezpieczone komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej mogą zostać wykorzystane w leczeniu refundowanym przez NFZ w wypadku ok. 80 ciężkich chorób.
Warto zastanowić się nad możliwością zabezpieczenia komórek macierzystych, które mogą okazać się bezcenne w razie pojawienia się choroby.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.Mleko mamy – najlepszy pokarm dla dzidziusia

Jeśli nie występują żadne zdrowotne przeciwwskazania do karmienia piersią, to pokarm mamy jest zdecydowanie najlepszym pokarmem dla maluszka. Wynika to z faktu, że to pożywienie jest dostosowane bezpośrednio do indywidualnych potrzeb naszego dziecka, a skład pokarmu ulega modyfikacji wraz z rozwojem niemowlęcia.
Podczas środowych zajęć w Szkole Rodzenia (09.10.2019 r.) rozmawialiśmy o wszystkich ważnych kwestiach związanych z karmieniem piersią – w jakiej pozycji trzymać maluszka? Co zrobić, kiedy mleka jest za dużo lub zbyt mało? Czy można przechowywać pokarm? Jak poradzić sobie z bólem piersi i zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji grzybiczej brodawek? Jaką dietę powinny stosować karmiące mamy? To tylko kilka pytań, na które poznali odpowiedź uczestnicy zajęć.
Czas karmienia piersią może być pięknym czasem dla mamy i maluszka. Nie powinniśmy karmić dziecka w pośpiechu lub w nerwowy sposób. To chwile na przytulenie dzidziusia, zapewnienie mu poczucia bliskości i bezpieczeństwa.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.
 Fizjologiczne stany przejściowe u noworodków

Fizjologiczne stany przejściowe występujące u noworodków mogą niepokoić rodziców – na szczęście z reguły nie stanowią one poważnego zagrożenia dla dziecka i z czasem samoistnie ustępują.

Na piątkowym spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 4 października br.,  zostały omówione te najczęstsze m.in.: żółtaczka fizjologiczna, rumień skóry, naczyniaki  płaskie, niedrożność kanalików łzowych, fizjologiczny spadek masy i wzrost temperatury ciała, ciemieniucha, stolec przejściowy czy zaburzenia krzepnięcia.Fizjologiczne stany przejściowe są procesami adaptacyjnymi zachodzącymi w ciele noworodka, który musi nauczyć się funkcjonować w nowym środowisku poza bezpiecznym brzuchem mamy.


Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowane jest przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

  Baby Caffe: Ścieżki sensoryczne

Ścieżki sensoryczne pozwalają rozwijać wyobraźnię, są świetną zabawą dla maluszków i dają wiele radości. Podczas spotkania „Baby Caffe” dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli     w wyjątkowej i niecodziennej zabawie rozwijającej zmysły. Z kolorowych i łagodnych piórek, puszystych pomponów, surowego makaronu, prażonego ryżu, mąki i kaszy mannej wspólnie wykonaliśmy ścieżkę sensoryczną. Chodzenie po takiej ścieżce rozwija motorykę dużą, korzystnie wpływa na równowagę i koordynację ruchową, stymuluje receptory znajdujące się na stopach i dostarcza wielu wrażeń dotykowych. Taka zabawa, to nie tylko chodzenie i stymulacja stóp, to również wiele emocji, które towarzyszą dzieciom    i ich rodzicom podczas doświadczania kolejnych faktur. Uśmiechnięte i zadziwione twarze maluszki  to najcenniejsze emocje, które towarzyszyły nam podczas tego spotkania.

 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. więcej +

Zadanie „Baby Caffe – Akademia praktycznego rodzicielstwa IV” realizowane przez  Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Województwa Kujawsko – Pomorskiego

 
Cud narodzin

2 października 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w Szkole Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI”, podczas którego zaprezentowany został film „Ciąża od A do Z”.

Występowały w nim kobiety będące w różnych tygodniach ciąży oraz lekarze specjaliści, którzy w interesujący sposób wyjaśniali, jakie zmiany zachodzą w ciele ciężarnej. Ciąża to czas wielkich zmian w organizmie kobiety, ale także chwil pełnych wzruszeń i niesamowitych momentów – tych związanych chociażby z odczuwaniem pierwszych ruchów dziecka.

W czasie ciąży wytwarza się naturalna, a zarazem niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju więź, która łączy maluszka i matkę. W filmie został przedstawiony mechanizm samego porodu – choć jest on wyczerpujący i bolesny, w momencie kiedy kobieta urodzi dziecko i przytuli je do siebie, zapomina o tych fizjologicznych aspektach porodu. Należy też słuchać rad położnej i współpracować z personelem medycznym, aby żadna nieprzewidziana sytuacja nie zmąciła radości z narodzin maleństwa. Kąpiel dziecka

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o kąpieli dziecka? 20 września 2019 r. tematem spotkania w Szkole Rodzenia były zabiegi pielęgnacyjne i kąpiel maluszka.

Kąpiel to bardzo ważna czynność – dzięki niej dziecko zachowuje właściwą higienę,  a ta stanowi punkt wyjścia dla zdrowia pociechy. Aby kąpiel była dla maluszka przyjemnością, trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę wody oraz w pomieszczeniu. Ważne są także środki pielęgnacyjne, które można stosować u dzieci. Rodzic zawsze powinien zapoznać się z ich składem i upewnić się, że preparat, który chcemy zastosować jest bezpieczny dla naszej pociechy. Po części teoretycznej, w której omawiane były m.in. bezpieczne pozycje dla dziecka w trakcie kąpieli, rodzice sami próbowali wykąpać „dziecko”. Zgodnie ze wskazówkami, które otrzymali w trakcie zajęć, sprawdzali zdobytą wiedzę na dziecięcym manekinie.

 

Chustowanie

Na spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 11 września br., rozmawialiśmy o wykorzystaniu chusty do noszenia dzieci.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o wielu zaletach noszenia dzieci w chuście. Wśród nich wymieniono fakt, że dziecko słyszy bicie serca matki, co wpływa kojąco na nastrój i poczucie bezpieczeństwa maluszka. Ponadto wskazano zdrowotne korzyści dla mam noszących swoje maluszki w chustach poprzez odciążenie kręgosłupa. Chętni mieli możliwość spróbowania wiązania dziecka w chuście pod czujnym okiem pani Magdy specjalisty w tej dziedzinie, która pokazała różne typy chust oraz kilka technik ich wiązania.  

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.


 

Bielizna dla ciężarnych i kobiet po porodzie

 

06. września br. na spotkaniu w Szkole Rodzenia rozmawialiśmy o bieliźnie ciążowej i dla kobiet po porodzie: biustonoszach ciążowych, koszulkach do karmienia oraz rajstopach ciążowych.

Bielizna dla przyszłych mam wykonana jest z bardzo wysokiej jakości materiałów oddychających, elastycznych. Ciężarnym zaleca się noszenie bielizny wykonanej z bawełny, nieposiadającej szwów i zdobień, które mogłyby uciskać brzuszek. Ważne, aby kobieta będąca w ciąży, czuła się w bieliźnie komfortowo i swobodnie – nie może ona krępować ruchów ani być zbyt mocno opięta.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.


Niespokojny maluszek

23 sierpnia 2019 r., podczas kolejnego spotkania w Szkole Rodzenia, zaprezentowany został film przedstawiający najpopularniejsze oraz najbardziej efektywne sposoby uspokajania dzieci.

W trakcie zajęć rodzice dowiedzieli się, co należy zrobić, kiedy dziecko płacze lub jest niespokojne. Gdy maluszek jest za bardzo pobudzony lub rozdrażniony zaleca się jedną z 5 technik: układanie dziecka w określonej pozycji, uspokajanie poprzez szum (np. suszarki, odkurzacza, zabawki, wody, wiatru), kołysanie i huśtanie, ssanie (poprzez przystawianie do piersi) oraz owijanie (np. miękkim kocykiem).

Dziecko już od pierwszych chwil życia potrzebuje kontaktu i bliskości z matką, który można zapewnić poprzez czułe przytulanie czy kołysanie maluszka.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj., finansowane są ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie

więcej+
 
Poród fizjologiczny

Na kolejnym spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 9 sierpnia 2019 r., omówiony został poród fizjologiczny z wykorzystaniem fantomu porodowego.

Fantom porodowy to model przedstawiający kobiecą miednicę w pełni rozwiniętym noworodkiem i łożyskiem. W oparciu o niego omówiony został poród fizjologiczny, czyli taki, który przebiega naturalnie, bez komplikacji. Fizjologiczny poród dzieli się na 4 etapy – czas trwania kolejnych faz jest różny. Zależy w głównej mierze od tego, czy kobieta rodzi pierwsze czy kolejne dziecko.

Podczas porodu ważne jest poczucie, że możemy liczyć na wsparcie drugiej osoby. W trakcie zajęć rozmawialiśmy także o roli bliskości i poczucia bezpieczeństwa, które jest bezcenne w czasie porodu.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

Szczepienia ochronne

Rodzice, którzy 7 sierpnia br. wzięli udział w zajęciach „Szkoły Rodzenia” poznali najważniejsze informacje dotyczące szczepień ochronnych dziecka, które zapobiegają ciężkim chorobom oraz groźnym powikłaniom.

W trakcie zajęć rozmawialiśmy m.in. o celach i powodach, dla których warto zaszczepić maluszka, co różni szczepionki refundowane od skojarzonych, o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych oraz o ogólnych wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania tego zabiegu, a także o możliwości wystąpienia schorzeń będących następstwem podania szczepionki.

Rodzicom szczegółowo przedstawiono obligatoryjny kalendarz szczepień ochronnych dziecka do 2 roku życia.  

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

 

PROBLEMY OKRESU NOWORODKOWEGO
Rodzice, którzy uczestniczyli w zajęciach „Szkoły Rodzenia” 02 sierpnia 2019 r., dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat okresu noworodkowego, czyli pierwszego miesiąca po przyjściu na świat maluszka.

Podczas spotkania zostały omówione i przedstawione na zdjęciach różne fizjologiczne stany przejściowe, m.in. maź płodowa. Maź płodowa to substancja, która pokrywa ciało noworodka – zawiera duże stężenie przeciwciał, a podczas rozwoju płodowego izoluje skórę od czynników infekcyjnych. Po przyjściu na świat maluszka maź zapobiega wysuszaniu skóry i zapewnia jej prawidłowe zakwaszenie.

Do innych fizjologicznych stanów przejściowych należą: stolce przejściowe,  rumień noworodkowy,  żółtaczka fizjologiczna, płaskie naczyniaki, niedrożność

 kanalików łzowych, a także fizjologiczny spadek masy ciała.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

POWITANIE DZIECI NOWO NARODZONYCH

14 czerwca 2019 r. z wielką radością powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia do Szkoły Rodzenia. Wspólnie świętowaliśmy szczęśliwe przyjście na świat:
             Mieszka Gappę, Jana Fertykowskiego, Iwa Jagodzińskiego, Marcela Olszewskiego, Maksymiliana Pyrca, Wiktora Suchomskiego, Lenę Tetzlaff, Juliana Wardyna.

Rodzice otrzymali certyfikaty ukończenia ćwiczeń z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu, a maluszki drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Spotkanie było okazją do rozmów na temat porodu oraz pierwszych dni opieki nad noworodkiem. Rodzice chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o uczuciach, które towarzyszyły im w pierwszych, niezapomnianych chwilach spędzonych wspólnie z maleństwem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

Chustowanie

Noszenie dzieci w chustach posiada wiele zalet – mieli szansę się o tym przekonać rodzice, którzy 12 czerwca br. przybyli na spotkanie do „Szkoły Rodzenia”.

Pierwsze wiązania można przećwiczyć, wykorzystując do tego misia, lalkę bądź poduszkę. Aby opanować różne techniki wiązania należy być cierpliwym – na początek wystarczy dobrze opanować jedno z nich. Chustę należy wiązać dosyć ciasno. Zbyt luźne wiązanie nie zapewnia należytego i bezpiecznego podtrzymania dziecka. Początki korzystania z chusty mogą być trudne – dobrze, żeby dziecko było wyspane i najedzone. Chusty w porównaniu z nosidełkami są korzystniejsze dla zdrowia pociechy, dlatego że prawidłowo zawinięte umożliwiają utrzymanie swobodnej pozycji ciała przez niemowlę.

Noszenie dziecka w chuście zaspokaja podstawową potrzebę maluszka – poczucia bezpieczeństwa i bliskości z rodzicem.

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+


Kąpiel i pielęgnacja dziecka

31.05.2019 r. w Centrum Małego Dziecka i Rodziny na spotkaniu w Szkole Rodzenia przedstawione zostały kwestie dotyczące prawidłowej kąpieli noworodka.

Zachowanie odpowiedniej higieny to bardzo ważny czynnik mający wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. W pierwszych miesiącach życia dziecka codzienna kąpiel nie jest wymagana, lecz za każdym razem, gdy zmieniana jest pieluszka, należy dokładnie przemyć okolice intymne niemowlęcia. Skórę maluszka należy pielęgnować środkami, które posiadają delikatny skład i nie ingerują w naturalną barierę naskórka. Podczas zajęć przedstawiono bezpieczne pozycje trzymania dziecka w trakcie kąpieli.

Po części teoretycznej zajęć przybyli rodzice mieli szansę przećwiczyć kąpiel na manekinach.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

ZUS- dokumentacja

29 maja 2019 r. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy Panie pracujące w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Sępólnie Krajeńskim, które przedstawiły najważniejsze kwestie związane z formalnościami, które powinni dopełnić rodzice m.in. po narodzinach dziecka.

Panie wyjaśniły, jak należy wypełniać różne wnioski np. wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem/lub chorym członkiem rodziny czy wniosek o zasiłek chorobowy. Od 2016 roku za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS można składać zwolnienia lekarskie, co stanowi ułatwienie dla pacjentów.

Warto wiedzieć, że na portalu PUE (www.zus.pl) działa wirtualny doradca, który udziela odpowiedzi z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

Jak reagować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia?

Co zrobić, kiedy jesteśmy świadkami zadławienia, omdlenia, krwotoku lub poparzenia ciała? W jaki sposób udzielić pomocy i jak prawidłowo dokonać oceny stanu zdrowia poszkodowanej osoby, dowiedzieli się rodzice, którzy 24 maja 2019 r. przybyli na spotkanie do Szkoły Rodzenia.

Podczas zajęć ratownik medyczny opowiedział o najważniejszych zagadnieniach dotyczących pierwszej pomocy, a także zaprezentował instruktaż prawidłowego udzielania pierwszej pomocy dzieciom i dorosłym. Działania resuscytacyjne wykonuje się do momentu powrotu widocznych oznak życia albo do przyjazdu służb ratunkowych. Ważne jest, aby pamiętać, że gdy udzielamy pomocy dziecku wykonujemy masaż serca jedną ręką, a u niemowlęcia – dwoma palcami.

Pierwsza pomoc w wypadku zadławienia (zamknięcia dróg oddechowych przez ciało obce) to wykonanie 5 uderzeń w okolicę między łopatkową. Ratownik za pomocą fantomu zaprezentował m.in. pozycję boczną bezpieczną oraz poprawną resuscytację.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

 
Masaż Shantala

Na kolejnych zajęciach w Szkole Rodzenia, które odbyły się 15 maja 2019 r., omówiony został masaż Shantala, który uspokaja, wycisza i pozytywnie wpływa na rozwój psychoruchowy maluszka.

Masaż Shantala to metoda masażu niemowląt oraz dzieci praktykowana w różnych częściach świata. Jest zalecana prawie wszystkim najmłodszym, a stosować ją można już od pierwszych dni życia pociechy. Masaż pozytywnie wpływa na rozwój niemowlęcia, regularny sen, pomaga na kolkę, wspomaga rozwój mowy, poprawia trawienie, podnosi odporność młodego organizmu, wycisza i co najważniejsze – wzmacnia więź dziecka z rodzicem.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+
 
Nietrzymanie moczu i bóle kręgosłupa

13 i 15 marca 2019 r. odbyły się kolejne spotkania w Szkole Rodzenia. W środę rozmawialiśmy o problemie natury intymnej – nietrzymaniu moczu przez kobiety w ciąży i po porodzie. Piątkowe zajęcia dotyczyły sposobów łagodzenia bólu kręgosłupa.

Przyczyny NTM mogą wynikać z komplikacji przy porodzie, wysokiej masie urodzeniowej dziecka lub stanowić konsekwencję nacięcia krocza. Aby uporać się z kłopotliwym NTM należy systematycznie ćwiczyć mięśnie dna miednicy – wykonywać ćwiczenia Kegla, ponieważ są one bardzo skuteczne. Nietrzymanie moczu to problem, którego nie należy bagatelizować. Regularne wykonywanie gimnastyki w czasie ciąży pozwoli na efektywne przygotowanie do porodu, a także na szybszy powrót do formy po porodzie zarówno naturalnym, jak i cesarskim cięciu.

Dolegliwości związane z bólem kręgosłupa często towarzyszą przyszłym mamom. Można je łagodzić przez wykonanie delikatnego masażu (powinien być przyjemny, a nie bolesny) oraz kinesiotaping (oklejanie części ciała plastrami).

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

7. powitanie dzieci nowo narodzonych w Gminie Sępólno Krajeńskie

W Gminie Sępólno Krajeńskie wciąż przybywa dzieci – dowodem tego jest kolejne powitanie najmłodszych mieszkańców, które 13 marca 2019 r. odbyło się w Centrum Małego Dziecka i Rodziny w ramach 6 edycji projektu „Szkoła Rodzenia – Mamo, tato tu jestem”.   

Przybyłych gości serdecznie powitała Pani Kamila Damaszek – Kierownik Klubu Dziecięcego. Na uroczystość zaproszono dzieci urodzone od 1 lipca do 31 grudnia 2018 r. wraz z rodzicami. Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Pan Waldemar Stupałkowski powitał 75 maluszków, którym wręczył pamiątkowe ręczniki z wizerunkiem „Wawrzynka”, a ich rodzicom listy gratulacyjne.

 Zwrócił uwagę, że to już 7 uroczyste powitanie najmłodszych obywateli gminy. Podkreślił, że tak naprawdę jest to przede wszystkim szczególny dzień dla rodziców, ponieważ dziecko to najcenniejszy skarb każdej rodziny.  „Każdy rodzic będąc świadomym, jak ważne dla prawidłowego rozwoju są pierwsze lata życia, dokłada starań, by otaczający świat uczynić bezpiecznym, inspirującym i atrakcyjnym” – to fragment pochodzący z wręczonych listów. Życzymy wszystkim rodzicom, aby świat, który tworzą swoim dzieciom, właśnie taki był – sprzyjający rozwojowi i ciekawy, a maluszki czerpały beztroską radość z jego odkrywania.  

            Na pamiątkę tego pogodnego spotkania wykonano wspólne zdjęcie, po czym przy poczęstunku toczyły się swobodne rozmowy dotyczące doświadczeń związanych z rozwojem i wychowaniem dzieci. Chętni mieli możliwość zwiedzania obiektu. Bardzo cieszymy się, że już za moment powitani na spotkaniu najmłodsi, będą mogli skorzystać z oferty naszego Centrum. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Kraj. w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem – VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj.

więcej+

 
POWITANIE DZIECI NOWO NARODZONYCH
1 marca 2019 r. z wielką radością powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia do Szkoły Rodzenia. Wspólnie świętowaliśmy szczęśliwe przyjście na świat:

Wojciecha Bajora, Janiny Domek, Zuzanny Hinz, Kacpra Lubowieckiego, Kacpra Olszara, Neli Seweryn, Natalii Wiśniewskiej i Jakuba Zabrockiego.

Rodzice otrzymali certyfikaty ukończenia ćwiczeń z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu, a maluszki drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Spotkanie było okazją do rozmów na temat porodu oraz pierwszych dni opieki nad noworodkiem. Rodzice chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o uczuciach, które towarzyszyły im w pierwszych, niezapomnianych chwilach spędzonych wspólnie z maleństwem.
Zapraszamy na kolejne spotkanie!
Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

Pierwsza pomoc

W jaki sposób udzielić pomocy i jak prawidłowo dokonać oceny stanu zdrowia poszkodowanej osoby? Zajęcia w Szkole Rodzenia, które odbyły się 27 lutego 2019 r., dotyczyły pierwszej pomocy.

Podczas spotkania ratownik medyczny opowiedział o najważniejszych zagadnieniach dotyczących pierwszej pomocy, a także zaprezentował instruktaż prawidłowego udzielania pierwszej pomocy dzieciom i dorosłym. Działania resuscytacyjne wykonuje się do momentu powrotu widocznych oznak życia albo do przyjazdu służb ratunkowych.

Ważne jest, aby pamiętać, że gdy udzielamy pomocy dziecku wykonujemy masaż serca jedną ręką, a u niemowlęcia – dwoma palcami. Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.
więcej+


Bielizna dla mam

22 lutego br. na spotkaniu w Szkole Rodzenia rozmawialiśmy o bieliźnie ciążowej – m.in. biustonoszach, majtkach i koszulkach nocnych.

Bielizna ciążowa powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów oddychających i elastycznych. Przyszłym mamom zaleca się noszenie bielizny wykonanej z bawełny, nieposiadającej szwów i zdobień, które mogłyby uciskać brzuszek. W okresie karmienia piersią należy szczególnie zadbać o odpowiedni, a przede wszystkim wygodny stanik.

W bieliźnie każda przyszła i młoda mama powinna czuć się komfortowo oraz swobodnie. Odzież spodnia nie może krępować ruchów, być zbyt mocno opięta lub nie przepuszczać powietrza.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.
więcej+

Skoki rozwojowe u dziecka

20 lutego 2019 r. tematem spotkania w Szkole Rodzenia był rozwój dziecka od urodzenia do ukończenia 1. roku życia.

W 1. roku życia dziecka następuje największy rozwój układu nerwowego. Tworzy się najwięcej połączeń nerwowych, dzięki którym dziecko nabywa nowe umiejętności. Codziennie robi postępy – a z czasem od podporu rąk przechodzi do pozycji czworaczej, następnie stojącej, aby za jakiś czas mogło samodzielnie chodzić. Intensywne okresy w rozwoju dziecka nazywane są skokami rozwojowymi.

Podczas zajęć omówione zostały prawidłowości i nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Skoki rozwojowe często są poprzedzone np. złym nastrojem, problemami z zasypianiem, rozdrażnieniem czy większą aktywnością malucha.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie
więcej+

Profilaktyka raka piersi

15 lutego 2019 r. w spotkaniu w Szkole Rodzenia uczestniczyła członkini Krajeńskiego Stowarzyszenia Amazonek „Orchidea”. Przyszłe mamy miały szansę poznać wiele cennych informacji na temat zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworu.

Rak piersi, czyli gruczołu sutkowego, jest jednym z najczęstszych nowotworów diagnozowanych u kobiet. Guzka można wykryć dzięki systematycznej kontroli i podczas badań palpacyjnych. Nie należy nigdy ignorować zauważonej zmiany – każdą powinno się skonsultować z lekarzem specjalistą.

Można skutecznie obniżyć skalę zachorowań przez stosowanie wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem – np. zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć spożywanie alkoholu, unikać nadmiernego przebywania na słońcu czy przestrzegać odpowiedniej diety. Dbajmy o nasze zdrowie!

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.
więcej+

 
Chustowanie

Noszenie dzieci w chustach posiada wiele zalet – mieli szansę się o tym przekonać rodzice, którzy 20 lutego 2019 r. uczestniczyli w spotkaniu w Szkole Rodzenia.

Pierwsze wiązania można przećwiczyć, wykorzystując do tego misia, lalkę bądź poduszkę. Aby opanować różne techniki wiązania należy być cierpliwym – na początek wystarczy dobrze opanować jedno z nich. Chustę należy wiązać dosyć ciasno. Zbyt luźne wiązanie nie zapewnia należytego i bezpiecznego podtrzymania dziecka. Początki korzystania z chusty mogą być trudne – dobrze, żeby dziecko było wyspane i najedzone.

Chusty w porównaniu z nosidełkami są korzystniejsze dla zdrowia pociechy, dlatego że prawidłowo zawinięte umożliwiają utrzymanie swobodnej pozycji ciała przez niemowlę.

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.
więcej+

Kąpiel dziecka

8 lutego 2019 r. tematem spotkania w Szkole Rodzenia były zabiegi pielęgnacyjne i kąpiel maluszka.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o kąpieli dziecka? Kąpiel to bardzo ważna czynność – dzięki niej dziecko zachowuje właściwą higienę,  a ta stanowi punkt wyjścia dla zdrowia pociechy. Aby kąpiel była dla maluszka przyjemnością, trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę wody oraz w pomieszczeniu. Ważne są także środki pielęgnacyjne, które można stosować u dzieci. Rodzic zawsze powinien zapoznać się z ich składem i upewnić się, że preparat, który chcemy zastosować jest bezpieczny dla naszej pociechy.

Podczas zajęć omawiane były m.in. bezpieczne pozycje dla dziecka w trakcie kąpieli, a wiedzę można było sprawdzić w praktyce.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.
więcej+

ZUS

6 lutego 2019 r. na kolejnym spotkaniu w Szkole Rodzenia gościliśmy Panie pracujące w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Sępólnie Krajeńskim.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak należy wypełniać różne wnioski np. o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem/lub chorym członkiem rodziny, zasiłek chorobowy, urlop, zmianę nazwiska.

Warto także korzystać z PUE ZUS – narzędzia ułatwiającego dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Portal PUE umożliwia m.in. wgląd do danych zgromadzonych w ZUS, przekazywanie dokumentów ubezpieczeniowych, umawianie się na wizyty.

Zadanie finansowane ze środków Gminy Sępólno Kraj. w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem – VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj.
więcej+

Suplementacja witaminą D3

Na piątkowych zajęciach w Szkole Rodzenia, które odbyły się 1 lutego 2019 r., rozmawialiśmy na temat suplementacji witaminą D3.

Jaki wpływ posiada ten związek organiczny na rozwój dziecka i dlaczego potrzebuje go także dorosły? Ta witamina „słońca”, posiada kluczowe znaczenie dla rozwoju mocnych kości, zębów oraz prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Bezsenność, choroby przyzębia, brak apetytu czy problemy z widzeniem to główne objawy występowania nieodpowiedniego poziomu witaminy D3 w organizmie.

W Polsce w okresie od września do kwietnia ze względu na brak optymalnych warunków do syntezy skórnej należy prowadzić suplementację witaminą D w celu zapobiegania jej niedoborom. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie finansowane ze środków Gminy Sępólno Kraj. w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem – VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj.
więcej+

Liczne korzyści z masażu Shantala

Technika masażu Shantala została omówiona podczas spotkania w Szkole Rodzenia, które odbyło się 30.01.2019 r.

Masaż Shantala to starożytna metoda masażu niemowląt oraz dzieci praktykowana w różnych częściach świata. Jest zalecana prawie wszystkim najmłodszym, a stosować ją można już od pierwszych dni życia pociechy.

Masaż pozytywnie wpływa na rozwój niemowlęcia, pomaga na kolkę, wspomaga rozwój mowy, ułatwia karmienie, pomaga w regularnym śnie, poprawia trawienie, podnosi odporność młodego organizmu, wycisza i co najważniejsze – wzmacnia więź dziecka z rodzicem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!
 
Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.
więcej+

 
Metody uspokajania maluszka

Na spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 18.01.2019 r., zaprezentowany został film przedstawiający najpopularniejsze sposoby uspokajania dzieci.

Dziecko już od pierwszych chwil życia potrzebuje kontaktu i bliskości z matką, który można zapewnić poprzez czułe przytulanie czy kołysanie maluszka. W trakcie zajęć rodzice dowiedzieli się, co należy zrobić, kiedy dziecko płacze lub jest niespokojne.

Gdy maluszek jest za bardzo pobudzony lub rozdrażniony zaleca się jedną z 5 technik: układanie dziecka w określonej pozycji, uspokajanie poprzez szum (np. suszarki, odkurzacza, zabawki, wody, wiatru), kołysanie i huśtanie, ssanie (poprzez przystawianie do piersi) oraz owijanie (np. miękkim kocykiem).

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj., finansowane są ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie
więcej+


Wózki i foteliki dziecięce

16 stycznia 2019 r. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy przedstawiciela wózków i fotelików dziecięcych, który w trakcie zajęć przekazał uczestnikom wiele cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu dla pociechy.

Przemyślana decyzja przyczyni się do tego, co najważniejsze dla każdego rodzica –  zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, szczególnie podczas transportu – spacerów i jazdy samochodem. Dzięki dobrej amortyzacji wózka maluszek nie będzie narażone na wstrząsy, a koła, najlepiej duże, ułatwią poruszanie po nierównym podłożu.

Istnieje wiele rodzajów wózków – np. głębokie, głęboko – spacerowe, spacerówki. Przy zakupie sprzętu należy zwrócić uwagę, czy wózek jest stabilny, ale przy tym łatwo się go prowadzi. Warto też zobaczyć, jak będzie się nim kierować, kiedy wózek zostanie obciążony.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.
więcej+


Badania laboratoryjne i ćwiczenia fizyczne w czasie ciąży

11 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie w Szkole Rodzenia, podczas którego rozmawialiśmy o gimnastyce, którą można wykonywać w trakcie ciąży oraz badaniach laboratoryjnych.

W pierwszych miesiącach ciąży przyszłą mamę czeka kilka, a niekiedy kilkanaście badań, ponieważ pierwsze miesiące życia dziecka w znacznym stopniu decydują o jego dalszym rozwoju. Wykonywane badania różnią się w poszczególnych trymestrach ciąży – podobnie jak zalecana aktywność fizyczna. Odpowiednia gimnastyka poprawia funkcjonowanie układu oddechowego i mięśniowego, a także usprawnia przepływ krwi. Ćwiczenia przygotowują ciało do wysiłku związanego z porodem oraz wspomagają szybki powrót do sprawności po narodzinach dziecka.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.


 
Najbliższe zajęcia w Szkole Rodzenia odbędą się dnia 09.01.2019 r. (środa) o godz. 17:30.


Witamy Was wśród nas!

14 grudnia 2018 r. podczas kolejnego spotkania powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali do Szkoły Rodzenia. Podczas tegorocznych zajęć mieli szansę wzbogacić swoją wiedzę z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu.

W trakcie spotkania maluszkom wręczono drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy za dzielne przyjście na świat, a ich rodzice otrzymali kwiatki i każdy mógł skosztować tortu na cześć nowo powitanych dzieci: Doroty Drobnik, Szymona Groskopa, Huberta Przytarskiego, Szymona Szymańskiego i Antoniny Zielińskiej.

Narodziny dziecka to zawsze wielkie wydarzenie dla rodziców. Spotkanie stanowiło sposobność do rozmowy na tematy związane z porodem,  wyzwaniami w trakcie pierwszych dni opieki nad noworodkiem i wrażeniami z pobytu w różnych szpitalach.

Życzymy maluszkom oraz ich rodzicom dużo zdrowia i samych pogodnych dni!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+


Ogólnopolski Dzień Szczepień

7 grudnia 2018 r. obchodziliśmy X Ogólnopolski Dzień Szczepień. Z tej okazji w Szkole Rodzenia gościliśmy Panią pracującą w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. SANEPID to wyspecjalizowana instytucja realizująca zadania z zakresu zdrowia publicznego (kontroluje warunki higieny w różnych dziedzinach życia), więc temat szczepień ochronnych jest jej szczególnie bliski.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, w jaki sposób działa szczepionka i dlaczego podaje się ją dzieciom. Poznali też statystyki informujące o ilości zachorowań przed podawaniem szczepionek ochronnych i po ich zastosowaniu. Rozmawialiśmy także o kalendarzu szczepień oraz o szczepionkach zalecanych np. przeciw pneumokokom, rotawirusom, meningokokom czy ospie wietrznej.

Rodzice poznali także różnice występujące między szczepionkami refundowanymi a skojarzonymi (preparaty te chronią w jednym zastrzyku przed kilkoma chorobami), dowiedzieli się o wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania tego zabiegu oraz zapoznali się z kwestiami związanymi z odpornością dziecka po szczepieniu. Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.
więcej+

 
Witamina D3

Na piątkowym spotkaniu w „Szkole Rodzenia”, które odbyło się 23 listopada 2018 r. rozmawialiśmy o potrzebie suplementacji witaminy D3.

W Polsce w okresie od września do kwietnia ze względu na brak optymalnych warunków do syntezy należy ją uzupełniać w dawce przewidzianej dla danej grupy wiekowej w celu zapobiegania niedoborom. Jaki wpływ posiada ten związek organiczny na rozwój dziecka?

Witamina D3 posiada kluczowe znaczenie dla rozwoju mocnych kości, zębów oraz prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Bezsenność, choroby przyzębia, brak apetytu czy problemy z widzeniem to główne objawy występowania nieodpowiedniego poziomu wit. D3 w organizmie. U osób starszych niedobór tej witaminy może skutkować np.: depresją, nadciśnieniem tętniczym lub występowaniem epizodów sercowo-naczyniowych (np. udarów).

Podczas zajęć omówiono także zastosowanie środka medycznego bezpiecznego dla osób w każdym wieku, także noworodków, kobiet w ciąży i matek karmiących – Unigelu. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+


Masaż ShantalaNa kolejnych zajęciach w Szkole Rodzenia, które odbyły się 26 października 2018 r., omówiony został masaż Shantala, który uspokaja, wycisza i pozytywnie wpływa na rozwój psychoruchowy maluszka.

Masaż Shantala to metoda masażu niemowląt oraz dzieci praktykowana w różnych częściach świata. Jest zalecana prawie wszystkim najmłodszym, a stosować ją można już od pierwszych dni życia pociechy. Masaż pozytywnie wpływa na rozwój niemowlęcia, regularny sen, pomaga na kolkę, wspomaga rozwój mowy, poprawia trawienie, podnosi odporność młodego organizmu, wycisza i co najważniejsze – wzmacnia więź dziecka z rodzicem.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.
więcej+

 
 
Chustowanie

Na spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 24 października br., rozmawialiśmy o sposobach noszenia dzieci w chuście.

Dziecko znajdujące się w chuście słyszy bicie serca matki, co wpływa kojąco na nastrój i poczucie bezpieczeństwa maluszka. Chusta oddziałuje nie tylko na emocjonalny, ale i fizyczny rozwój dziecka, pozwalając na prawidłowy układ bioderek i kręgosłupa. Istnieją różne rodzaje wiązań chusty np. „kieszonka”, „koala – podwójny X”, a wiązanie końcowe może zostać wykonane techniką: „węzeł podwójny”, „węzeł płaski” czy „węzeł przesuwany”.

Przybyli na spotkanie rodzice poznali zalecenia i wskazówki dotyczące chustowania.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.
więcej+Dnia 31.10.2018 r.( środa) oraz 02.11.2018( piątek) zajęcia w Szkole Rodzenia są odwołane. Zapraszamy 07.11.2018 r. ( środa).POWITANIE DZIECI NOWO NARODZONYCH

12 października 2018 r. z wielką radością powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia do Szkoły Rodzenia. Wspólnie świętowaliśmy szczęśliwe przyjście na świat:

Milana Bonka, Dobrawy Bukowskiej, Jana Janusa, Marka Jarzębińskiego, Ignacego Kolasy, Ignacego Koziny, Franciszka Krzemienia, Tymoteusza Kufla, Antoniego Lewalskiego, Izabeli Łącznej, Emilii Rybackiej i Barbary Woźniak.

Rodzice otrzymali certyfikaty ukończenia ćwiczeń z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu, a maluszki drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Spotkanie było okazją do rozmów na temat porodu oraz pierwszych dni opieki nad noworodkiem. Rodzice chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o uczuciach, które towarzyszyły im w pierwszych, niezapomnianych chwilach spędzonych wspólnie z maleństwem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+


Plan porodu

10 października 2018 r.  podczas spotkania w Szkole Rodzenia omówiony został plan porodu na przykładzie zasad obowiązujących w Szpitalu Tucholskim.

Plan porodu to dokument, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące przebiegu porodu i jego I okresu. W nim przyszła mama zawiera swoje oczekiwania – dotyczące np. miejsca i warunków porodu (np. przyciemnione światło, pojedyncza sala), osoby towarzyszącej podczas porodu (np. obecność męża przy narodzinach), przygotowanie do porodu (np. wyrażenie zgody na założenie wenflonu przy przyjęciu do szpitala), łagodzenia bólu porodowego (możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego porodu ) i wiele innych, ważnych kwestii.

Każdy szpital posiada indywidualny plan porodu, z którym należy się zapoznać przy wyborze miejsca narodzin dziecka. Zapraszamy na kolejne spotkanie!


Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

 
Spotkanie z ratownikiem medycznym

W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy i jak prawidłowo dokonać oceny stanu zdrowia poszkodowanej osoby, dowiedzieli się rodzice, którzy 28 września 2018 r. przybyli na spotkanie do Szkoły Rodzenia.

Podczas zajęć ratownik medyczny zaprezentował instruktaż prawidłowego udzielania pierwszej pomocy noworodkom, dzieciom i dorosłym. Działania resuscytacyjne wykonuje się do momentu powrotu widocznych oznak życia albo do przyjazdu służb ratunkowych. Zaproszony gość opowiedział także, jak postępować w wypadku bezdechu, krwawienia z nosa, utknięcia ciała obcego w drogach oddechowych czy omdlenia.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

 
Uroczyste powitanie dzieci narodzonych w 1. połowie roku 2018

W 1. połowie bieżącego roku przyszło na świat aż 81 małych obywateli, co stanowi szczególny powód do radości. W Centrum Małego Dziecka i Rodziny 27 września 2018 r. Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski uroczyście powitał dzieci urodzone od 1 stycznia do 31 czerwca 2018 roku z terenu Gminy Sępólno Krajeńskie w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V”.

W listach gratulacyjnych wręczanym rodzicom nie brakowało ważnych słów na temat roli rodziny, wychowania i znaczenia trudu wkładanego w objaśnianie świata najmłodszym. Burmistrz podkreślił, że „Dobro rodziny stanowi priorytet dla teraźniejszości, a także przyszłości Gminy”, jest najwyższą i najważniejszą wartością. Dlatego Centrum Małego Dziecka i Rodziny dokłada wszelkich starań, aby tworzyć rozwojową przestrzeń dla najmłodszych mieszkańców i ich rodzin. Oprócz listów gratulacyjnych Burmistrz wręczył zebranym rodzicom także ręcznik z wizerunkiem „Wawrzynka” i wszyscy zostali uwiecznieni na wspólnym pamiątkowym zdjęciu.

Podczas konsumpcji tortu rodzice mieli okazję do wspólnej wymiany doświadczeń związanych z rozwojem i wychowaniem swoich dzieci oraz możliwość, aby zwiedzić Żłobek i Klub Dziecięcy. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj., finansowane są ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+Masaż Shantala – sposób na zdrowie

Masaż Shantala jest zalecany prawie wszystkim najmłodszym, a stosować go można już od pierwszych dni życia pociechy. Dlatego na spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 21 września 2018 r., po raz kolejny rozmawialiśmy o masażu, który uspokaja, wycisza i pozytywnie wpływa na rozwój psychoruchowy maluszka.

Techniką masażu Shantala można masować zarówno niemowlęta, jak i większe dzieci, u których minimalizuje on stres. Bardzo ważne, aby masaż wykonywany był przez osobę bliską, ponieważ wpływa to na wzmocnienie więzi dziecka z rodzicem. Prawidłowo wykonany masaż pomoże złagodzić ból związany z kolkami, zaparcia, usprawnia także przepływ krwi w ciele i usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.


Zapraszamy na kolejne spotkanie!


Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+

 
Europejski kodeks walki z rakiem!

 
12 września 2018 r. w spotkaniu, które odbyło się w Szkole Rodzenia, uczestniczyła członkini Krajeńskiego Stowarzyszenia Amazonek „Orchidea”. Przyszłe mamy miały szansę poznać wiele cennych informacji na temat zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworu.

Rak piersi, czyli gruczołu sutkowego, jest jednym z najczęstszych nowotworów diagnozowanych u kobiet. Guzka można wykryć dzięki systematycznej kontroli i podczas badań palpacyjnych. Nie należy nigdy ignorować zauważonej zmiany – każdą powinno się skonsultować z lekarzem specjalistą.

Można skutecznie obniżyć skalę zachorowań przez stosowanie wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem – np. zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć spożywanie alkoholu, unikać nadmiernego przebywania na słońcu czy przestrzegać odpowiedniej diety. Dbajmy o nasze zdrowie!


Zapraszamy na kolejne spotkanie!

 
Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+

Jak prawidłowo przygotować i przeprowadzić kąpiel noworodka?

Na kolejnym spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 7 września 2018 r., rozmawialiśmy o tym, jak prawidłowo przygotować i przeprowadzić kąpiel noworodka.

Kąpiel dziecka to nie tylko podstawowy zabieg higieniczny, ale także okazja do wielozmysłowej stymulacji maluszka i wzmacniania więzi z rodzicem. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, jakie kosmetyki i środki zaleca się używać – ważne by one były one łagodne i nie tylko pielęgnowały, ale także chroniły delikatną skórę dziecka. Nie powinno się używać kosmetyków perfumowanych, ponieważ mogą one wywoływać alergie. Pełna kąpiel nie musi też odbywać się codziennie, lecz może np. co drugi dzień. Ważna jest odpowiednia dla dziecka temperatura wody i pomieszczenia. Jeśli maluszkowi doskwiera alergia, to do wody można dodać nieco krochmalu.

Uczestnicy zajęć ćwiczyli na fantomie bezpieczną pozycję w trakcie kąpieli noworodka.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.
więcej+

 

Mleko mamy – wszystko co cenne dla maluszka

Mleko matki to niekwestionowany cud natury. Posiada wiele substancji bardzo istotnych dla prawidłowego rozwoju dziecka, chroni je przed infekcjami i kształtuje odporność, a także wpływa korzystnie na procesy trawienne maluszka. Dlatego zajęcia, które odbyły się w Szkole Rodzenia 05.09.2018 r., zostały poświęcone ciekawemu i bardzo ważnemu tematowi – karmieniu piersią.

W trakcie zajęć mamy poznały najwygodniejsze pozycje do karmienia dziecka oraz dowiedziały się, w jaki sposób odciągać prawidłowo pokarm, przechować go oraz co zrobić, kiedy nastąpi jego zastój.

Karmienie piersią może wpłynąć na skrócenie połogu (dzięki wydzielanej przy laktacji oksytocynie) oraz przyspieszyć powrót do masy ciała sprzed ciąży. Przeprowadzane badania dowodzą, że zmniejsza również ryzyko wystąpienia raka sutka czy jajnika.

Oprócz powyższych korzyści najważniejszą zaletą karmienia piersią dla matki i dziecka jest zacieśnienie więzi oraz zwiększenie poczucia bliskości i bezpieczeństwa.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

 
Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj., finansowane są ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+


Szczepionka – sposób na uniknięcie choroby zakaźnej

Jak przebiega kalendarz szczepień ochronnych? Na czym polega różnica między szczepionkami refundowanymi a skojarzonymi? Dlaczego szczególnie ważne jest szczepienie przeciwko meningokokom? – kolejne spotkanie w Szkole Rodzenia, które odbyło się 31.08.2018 r., dotyczyło właśnie tematu szczepień ochronnych.

Meningokoki to bakterie wywołujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czyli choroby groźnej dla zdrowia i życia. Ryzyko śmierci i ciężkich powikłań jest największe u dzieci i młodzieży, jednak zachorowania mogą wystąpić także w późniejszym wieku. Meningokokami można zarazić się podczas kichania, kaszlu, poprzez wspólną konsumpcję – np. tej samej kanapki (te bakterie przenoszone są przez ślinę).

Rotawirusy to wirusy będące odpowiedzialne za występowanie u niemowląt i małych dzieci biegunki oraz wymiotów. Mogą one prowadzić do odwodnienia, czyli stanu, w którym wartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania.

Przed każdym szczepieniem dziecko powinno zostać przebadane przez lekarza, który m.in. na podstawie rozmowy z rodzicami maluszka podejmie decyzję o podaniu szczepionki.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!


Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj., finansowane są ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+Witamy Was wśród nas!

24 sierpnia podczas spotkania w Szkole Rodzenia powitaliśmy kolejne nowo narodzone dzieci w roku 2018.

Rodzice, którzy uczęszczali na  zajęcia, otrzymali certyfikaty ukończenia ćwiczeń z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu. Maluszkom wręczono drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy za dzielne przyjście na świat zawierające życzenia: „Niech Ci życie będzie słodyczą, Dom – miłością, Ludzie – przyjaciółmi”.

W trakcie spotkania z wielką radością powitaliśmy: Wiktora Czerechowskiego, Kubę Dytlowa, Nikodema Głomskiego, Amelię Gugnacką, Zuzannę Knuth, Dawida Lewandowskiego, Lidię Majtczak, Maję Nowaczyk, Olgę Nowicką, Emilię Przyłucką, Maję Rybkę i Krystiana Wojtasika.

Narodziny dziecka to zawsze wielkie wydarzenie dla rodziców. Spotkanie stanowiło sposobność do rozmowy na tematy związane z porodem,  wyzwaniami w trakcie pierwszych dni opieki nad noworodkiem i wrażeniami z pobytu w różnych szpitalach.

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.
IMG_0032
IMG_3611


więcej+


Techniki uspokajania dzieci

29 sierpnia 2018 r. podczas kolejnego spotkania w Szkole Rodzenia rodzice dowiedzieli się, co należy zrobić, kiedy dziecko płacze lub jest niespokojne.

Po pierwsze należy wykluczyć, że przyczyną płaczu dziecka może być ból lub np. mokra pieluszka. Kiedy rodzic upewni się, że dziecko jest niespokojne bez wyraźnego powodu, może zastosować jedną z 5 technik przedstawionych w filmie, który został zaprezentowany podczas zajęć.

Gdy maluszek jest za bardzo pobudzony lub rozdrażniony zaleca się: układanie dziecka w określonej pozycji, uspokajanie poprzez szum (np. suszarki, odkurzacza, zabawki, wody, wiatru), kołysanie i huśtanie (nie może być zbyt mocne i gwałtowne), ssanie (poprzez przystawianie do piersi) oraz owijanie (np. miękkim kocykiem).

Ponadto wypowiadający się w filmie specjalista odpowiedział na pytania najczęściej nurtujące rodziców np. Jak długo dziecko śpi po uspokojeniu? Kiedy dziecko zaczyna uspokajać się samo? Czy po owinięciu można dziecko położyć na boku? Jak długo należy huśtać dziecko?

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj., finansowane są ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie
IMG_0060

 


więcej+

Uwaga – Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem”

Informujemy, iż od 1 do 31 lipca zajęcia grupowe realizowane w ramach spotkań Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem” zostają odwołane. Osoby uczęszczające na spotkania w ramach Szkoły Rodzenia zachęcamy do skorzystania z indywidualnych konsultacji poprzez kontakt z naszą położną.


Masaż Shantala – „dotyk miłości”

22 czerwca 2018 r. przybyłym na spotkanie rodzicom została zaprezentowana technika masażu Shantala – masażu, który uspokaja, wycisza i pozytywnie wpływa na rozwój psychoruchowy maluszka.

Techniką masażu Shantala można masować zarówno niemowlęta, jak i większe dzieci, u których minimalizuje on stres. Ta starożytna metoda opiera się na głaskaniu (ciała niemowlęcia nie należy ugniatać, ani rozcierać). Prawidłowo wykonany masaż pomoże złagodzić ból związany z kolkami, a także zaparcia. Usprawnia także przepływ krwi w ciele i usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.

Bardzo ważne, aby masaż wykonywany był przez osobę bliską, ponieważ wpływa to na wzmocnienie więzi dziecka z rodzicem.

Masaż Shantala jest zalecany prawie wszystkim najmłodszym, a stosować go można już od pierwszych dni życia pociechy.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+

Chustowanie

Noszenie dzieci w chustach posiada wiele zalet – mieli szansę się o tym przekonać rodzice, którzy 20 czerwca br. przybyli na spotkanie do „Szkoły Rodzenia”.

Pierwsze wiązania można przećwiczyć, wykorzystując do tego misia, lalkę bądź poduszkę. Aby opanować różne techniki wiązania należy być cierpliwym – na początek wystarczy dobrze opanować jedno z nich. Chustę należy wiązać dosyć ciasno. Zbyt luźne wiązanie nie zapewnia należytego i bezpiecznego podtrzymania dziecka. Początki korzystania z chusty mogą być trudne – dobrze, żeby dziecko było wyspane i najedzone. Chusty w porównaniu z nosidełkami są korzystniejsze dla zdrowia pociechy, dlatego że prawidłowo zawinięte umożliwiają utrzymanie swobodnej pozycji ciała przez niemowlę.

Noszenie dziecka w chuście zaspokaja podstawową potrzebę maluszka – poczucia bezpieczeństwa i bliskości z rodzicem.

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+


Okres noworodkowy

Rodzice, którzy uczestniczyli w zajęciach „Szkoły Rodzenia” 15 czerwca 2018 r., dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat okresu noworodkowego, czyli pierwszego miesiąca po przyjściu na świat maluszka.

Podczas spotkania zostały omówione i przedstawione na zdjęciach różne fizjologiczne stany przejściowe, m.in. maź płodowa. Maź płodowa to substancja, która pokrywa ciało noworodka – zawiera duże stężenie przeciwciał, a podczas rozwoju płodowego izoluje skórę od czynników infekcyjnych. Po przyjściu na świat maluszka maź zapobiega wysuszaniu skóry i zapewnia jej prawidłowe zakwaszenie.

Do innych fizjologicznych stanów przejściowych należą: stolce przejściowe, o rumień noworodkowy, o żółtaczka fizjologiczna, płaskie naczyniaki, niedrożność kanalików łzowych, a także o fizjologiczny spadek masy ciała.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+


Bielizna dla ciężarnych i kobiet po porodzie

13 czerwca 2018 r. na spotkaniu w Szkole Rodzenia rozmawialiśmy o bieliźnie ciążowej i dla kobiet po porodzie: biustonoszach ciążowych, koszulkach do karmienia oraz rajstopach ciążowych.

Bielizna dla przyszłych mam wykonana jest z bardzo wysokiej jakości materiałów oddychających, elastycznych. Ciężarnym zaleca się noszenie bielizny wykonanej z bawełny, nieposiadającej szwów i zdobień, które mogłyby uciskać brzuszek. Ważne, aby kobieta będąca w ciąży, czuła się w bieliźnie komfortowo i swobodnie – nie może ona krępować ruchów ani być zbyt mocno opięta.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

Co należy wiedzieć o kąpieli noworodka?

Kąpiel, to nie tylko czynności związane z podstawową pielęgnacją dziecka – to także okazja do jego wielozmysłowej stymulacji. Na kolejnym spotkaniu w „Szkole Rodzenia”, które odbyło się 8 czerwca 2018 r., omówiliśmy i zaprezentowaliśmy prawidłowo wykonaną kąpiel, która stanowi sposobność do wzmacniania więzi i wsparcia rozwoju maluszka.

Kąpiel dziecka to podstawowy zabieg – aby mycie maluszka było bezpieczne i przyjemne, rodzice muszą zadbać o prawidłowe warunki kąpieli. Odpowiednie wykonywanie tej czynności pozwala utrzymać maluszka w czystości oraz zmniejszyć możliwość wystąpienie reakcji alergicznych, a także stanowić czas zabawy. Podczas zajęć rodzice dowiedzieli się, jakie kosmetyki i środki zaleca się używać – ważne by one były one łagodne, i nie tylko pielęgnowały, ale także chroniły delikatną skórę dziecka.

Przyszli rodzice za pomocą dziecięcego fantomu mieli szansę sprawdzić zdobyte informacje w praktyce.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.
więcej+


Wózki i foteliki dziecięce

Jakimi kryteriami powinniśmy kierować się podczas wyboru wózka i fotelika dla dziecka? 6 czerwca 2018 r. na spotkaniu w Szkole Rodzenia gościliśmy przedstawiciela tych akcesoriów dziecięcych, który w wyczerpujący sposób przekazał najważniejsze informacje, niezbędne rodzicom w podjęciu właściwej decyzji.

Fotelik powinien zostać dobrany do wagi, wzrostu oraz wieku dziecka oraz być sprawdzony podczas testów zderzeniowych. W konsekwencji tego, że dziecko rośnie, wraz z upływającym czasem należy zmieniać fotelik, aby w pełni spełniał on swoje zadanie – zapewniał bezpieczeństwo. Wózki i foteliki nie powinny posiadać ostrych krawędzi, a ich narożniki powinny być zaokrąglone i zabezpieczone osłonami z odpowiedniego materiału.

Przed zakupem należy sprawdzić czy dany model fotelika będzie pasował do siedzeń samochodu, gdzie zostanie stabilnie przymocowany. Istotne są również względy higieny – akcesoria dziecięce muszą być odpowiednio czyszczone oraz dezynfekowane.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.
więcej+Jak reagować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia?

Co zrobić, kiedy jesteśmy świadkami zadławienia, omdlenia, krwotoku lub poparzenia ciała? W jaki sposób udzielić pomocy i jak prawidłowo dokonać oceny stanu zdrowia poszkodowanej osoby, dowiedzieli się rodzice, którzy 30 maja 2018 r. przybyli na spotkanie do Szkoły Rodzenia.

Podczas zajęć ratownik medyczny opowiedział o najważniejszych zagadnieniach dotyczących pierwszej pomocy, a także zaprezentował instruktaż prawidłowego udzielania pierwszej pomocy dzieciom i dorosłym. Działania resuscytacyjne wykonuje się do momentu powrotu widocznych oznak życia albo do przyjazdu służb ratunkowych. Ważne jest, aby pamiętać, że gdy udzielamy pomocy dziecku wykonujemy masaż serca jedną ręką, a u niemowlęcia – dwoma palcami.

Pierwsza pomoc w wypadku zadławienia (zamknięcia dróg oddechowych przez ciało obce) to wykonanie 5 uderzeń w okolicę między łopatkową. Ratownik za pomocą fantomu zaprezentował m.in. pozycję boczną bezpieczną oraz poprawną resuscytację.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+W dniu 01.06.2018 r. zajęcia w Szkole Rodzenia są odwołane. Zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się dnia 06.06.2018 ( środa) o godz. 17:30.


Szczepienia ochronne

Rodzice, którzy 25 maja br. wzięli udział w zajęciach „Szkoły Rodzenia” poznali najważniejsze informacje dotyczące szczepień ochronnych dziecka, które zapobiegają ciężkim chorobom oraz groźnym powikłaniom.

W trakcie zajęć rozmawialiśmy m.in. o celach i powodach, dla których warto zaszczepić maluszka, co różni szczepionki refundowane od skojarzonych, o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych oraz o ogólnych wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania tego zabiegu, a także o możliwości wystąpienia powikłań będących następstwem podania szczepionki.

Rodzicom szczegółowo przedstawiono obligatoryjny kalendarz szczepień ochronnych dziecka do 2 roku życia.  

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+

 
Kinesiotaping – plastrowanie dynamiczne

Podczas kolejnych zajęć w Szkole Rodzenia, które odbyły się 23 maja br., uczestnicy poznali skuteczną metodę na zmniejszenie różnych bólowych dolegliwości – kinesiotaping.

Kinesiotaping polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami. Ta terapeutyczna metoda jest bezpieczna oraz bezbolesna. Nalepione plastry współgrają z ciałem przez 24 h na dobę, nie ograniczając ruchów osoby, która z nich korzysta. Niemal od razu po aplikacji można odczuć poprawę, jeśli dolegają np.: bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym, obrzęki, przeciążenie mięśni, ścięgien, więzadeł, wady postawy ciała u dorosłych i dzieci, rwa kulszowa, dyskopatia i wiele innych.

Kinesiotaping jest zalecany również kobietom w ciąży – w celu odciążenia i zmniejszenia napięcia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i podtrzymania brzucha.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+

SZCZĘŚLIWE PRZYJŚCIE NA ŚWIAT – SZKOŁA RODZENIA

Z wielką radością 18 maja br. powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia do Szkoły Rodzenia.

Wspólnie świętowaliśmy szczęśliwe przyjście na świat: Antoniny Studziżby, Mii Dost, Wojciecha Tryka, Igi Daszkiewicz, Antoniny Żywickiej, Marii Malinowskiej oraz Blanki Słupikowskiej.

Rodzice podczas spotkania otrzymali certyfikaty ukończenia ćwiczeń z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu, a maluszki drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy.

Spotkanie było okazją do rozmów na temat porodu oraz pierwszych dni opieki nad noworodkiem. Rodzice chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o uczuciach, które towarzyszyły im w pierwszych, niezapomnianych chwilach spędzonych wspólnie z maleństwem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

 
Witamina D3 dla mocnych kości

11 maja 2018 r. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” poruszony został temat suplementacji witaminą D3. Jaki wpływ posiada ten związek organiczny na rozwój dziecka? Czy każdy maluszek powinien otrzymywać wit. D3 w formie suplementu?

Witamina D3, nazywana także „witaminą słońca”, posiada kluczowe znaczenie dla rozwoju mocnych kości, zębów oraz prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Obecni na spotkaniu rodzice dowiedzieli się,  czy można podawać wit. D3 kiedy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym oraz jak rozpoznać objawy jej niedoboru. Bezsenność, choroby przyzębia, brak apetytu czy problemy z widzeniem, to główne objawy występowania nieodpowiedniego poziomu wit. D3 w organizmie.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

Niespokojny maluszek

20 kwietnia 2018 r., podczas kolejnego spotkania w Szkole Rodzenia, zaprezentowany został film przedstawiający najpopularniejsze oraz najbardziej efektywne sposoby uspokajania dzieci.

W trakcie zajęć rodzice dowiedzieli się, co należy zrobić, kiedy dziecko płacze lub jest niespokojne. Gdy maluszek jest za bardzo pobudzony lub rozdrażniony zaleca się jedną z 5 technik: układanie dziecka w określonej pozycji, uspokajanie poprzez szum (np. suszarki, odkurzacza, zabawki, wody, wiatru), kołysanie i huśtanie, ssanie (poprzez przystawianie do piersi) oraz owijanie (np. miękkim kocykiem).

Dziecko już od pierwszych chwil życia potrzebuje kontaktu i bliskości z matką, który można zapewnić poprzez czułe przytulanie czy kołysanie maluszka.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj., finansowane są ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie

więcej+

 
Ciąża od A do Z

Podczas spotkania w „Szkole Rodzenia”, które odbyło się 18 kwietnia, został zaprezentowany film „Ciąża od A do Z”, który przedstawiał najważniejsze informacje dla przyszłych rodziców od zapłodnienia do narodzin dziecka.
Występujący w nim specjaliści z dziedziny położnictwa w ciekawy i przystępny sposób przedstawili proces narodzin dziecka – od momentu zapłodnienia, podziału komórki, tworzenia się narządów i układów, po poród i wytworzenie naturalnej więzi między matką a dzieckiem. Film stanowił odpowiedź na wiele nurtujących pytań dotyczących zmian w ciele kobiety, prawidłowego odżywiania podczas ciąży oraz ogólnych przygotowań do narodzin dziecka.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+

Co warto wiedzieć o NTM i jak sobie z nim radzić?

13.04.2018 r. odbyło się spotkanie w Szkole Rodzenia, którego temat stanowiła problematyka NTM u kobiet w ciąży i po porodzie.  Nietrzymanie moczu to problem natury intymnej, którego nie należy bagatelizować.

Podczas zajęć omówiono czynniki wpływające na pogłębienie dolegliwości, ale przede wszystkim jak sobie z nią radzić. Podstawą walki z NTM jest systematyczna gimnastyka mięśni dna miednicy inaczej zwanymi ćwiczeniami Kegla. Ćwiczenia te są przyjemne, a zarazem skuteczne. Regularne ich wykonywanie w czasie ciąży pozwoli na efektywne przygotowanie do porodu, a także na szybszy powrót do formy po porodzie zarówno naturalnym, jak i cesarskim cięciu.

Zachęcamy wszystkie ciężarne i świeżo upieczone mamy do dbania o swoje ciało.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

 
ZUS- dokumentacja

28 marca 2018 r. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy Panie pracujące w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Sępólnie Krajeńskim, które przedstawiły najważniejsze kwestie związane z formalnościami, które powinni dopełnić rodzice m.in. po narodzinach dziecka.

Panie wyjaśniły, jak należy wypełniać różne wnioski np. wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem/lub chorym członkiem rodziny czy wniosek o zasiłek chorobowy. Od 2016 roku za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS można składać zwolnienia lekarskie, co stanowi ułatwienie dla pacjentów.

Warto wiedzieć, że na portalu PUE (www.zus.pl) działa wirtualny doradca, który udziela odpowiedzi z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

Kąpiel i pielęgnacja dziecka

23.03.2018 r. w Centrum Małego Dziecka i Rodziny na spotkaniu w Szkole Rodzenia przedstawione zostały kwestie dotyczące prawidłowej kąpieli noworodka.

Zachowanie odpowiedniej higieny to bardzo ważny czynnik mający wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. W pierwszych miesiącach życia dziecka codzienna kąpiel nie jest wymagana, lecz za każdym razem, gdy zmieniana jest pieluszka, należy dokładnie przemyć okolice intymne niemowlęcia. Skórę maluszka należy pielęgnować środkami, które posiadają delikatny skład i nie ingerują w naturalną barierę naskórka. Podczas zajęć przedstawiono bezpieczne pozycje trzymania dziecka w trakcie kąpieli.

Po części teoretycznej zajęć przybyli rodzice mieli szansę przećwiczyć kąpiel na manekinach.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

Korzyści masażu Shantala

Na kolejnych zajęciach w Szkole Rodzenia, które odbyły się 21 marca 2018 r., omówiona została technika masażu Shantala.

Masaż Shantala to starożytna metoda masażu niemowląt oraz dzieci praktykowana w różnych częściach świata. Jest zalecana prawie wszystkim najmłodszym, a stosować ją można już od pierwszych dni życia pociechy. Masaż pozytywnie wpływa na rozwój niemowlęcia, regularny sen, pomaga na kolkę, wspomaga rozwój mowy, poprawia trawienie, podnosi odporność młodego organizmu, wycisza i co najważniejsze – wzmacnia więź dziecka z rodzicem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.
więcej+

 
POWITANIE DZIECI NOWO NARODZONYCH


16 marca 2018 r. z wielką radością powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia do Szkoły Rodzenia.

Rodzice otrzymali certyfikaty ukończenia ćwiczeń z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu, a maluszki drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Wspólnie świętowaliśmy szczęśliwe przyjście na świat: Jana Sząszora, Mai Rygielskiej, Nikity Boldyrevy, Michała Krawczyka, Jana Tańskiego, Zuzanny Weltrowskiej, Michaliny Kowalskiej oraz Lucjana Bekera.

Spotkanie było okazją do rozmów na temat porodu oraz pierwszych dni opieki nad noworodkiem. Rodzice chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o uczuciach, które towarzyszyły im w pierwszych, niezapomnianych chwilach spędzonych wspólnie z maleństwem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.Informujemy wszystkich Rodziców, iż nabór dzieci do Żłobka, Klubu Dziecięcego oraz Opiekunów Dziennych na rok 2018/2019 zamykamy w dniu 31.03.2018r. Wszelkie dodatkowe informacje do uzyskania pod numerem telefonu 728 211 461.Witamy w Gminie Sępólno Krajeńskie najmłodszych obywateli!

15 marca br. już po raz czwarty w Centrum Małego Dziecka i Rodziny Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Pan Waldemar Stupałkowski powitał nowo narodzone dzieci z Gminy Sępólno Krajeńskie. Na uroczystość powitania najmłodszych obywateli naszej gminy zaproszono dzieci urodzone od 1 lipca do 31 grudnia 2017 r. wraz z rodzicami. Sala była wypełniona po brzegi, ponieważ w drugim półroczu 2017 r. gmina powiększyła grono swoich mieszkańców aż o 97 maluszków.

Uroczyste spotkanie, pełne radosnej atmosfery otworzyła Pani Kamila Damaszek Kierownik Klubu Dziecięcego.  Serdecznie przywitała licznie przybyłych rodziców oraz najmłodszych mieszkańców. Następnie głos przekazała Panu Burmistrzowi, który zwrócił uwagę na fakt, że wysoki wskaźnik urodzeń w gminie to powodów do radości. Rodzina to najważniejsza wartość w życiu każdego człowieka, dlatego zapewnienie jej godnych warunków do funkcjonowania i uczestnictwa w społeczeństwie, jest rzeczą priorytetową. Rodzicielstwo, czyli proces wychowania dzieci jest rzeczą trudną, wymagającą wielu poświęceń, ale także dającą wiele satysfakcji i powodów do radości.

Po uroczystym otwarciu spotkania Burmistrz wręczył rodzicom listy gratulacyjne, a najmłodszym ręcznik z wizerunkiem „Wawrzynka”. Na pamiątkę uroczystego spotkania wykonano wspólne zdjęcie, po czym w kuluarach przy poczęstunku toczyły się swobodne rozmowy dotyczące doświadczeń związanych z rozwojem i wychowaniem dzieci. Chętni mieli możliwość zwiedzania obiektu – Żłobka i Klubu Dziecięcego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+

 
Odpowiednia bielizna w czasie ciąży

9 marca br. na spotkaniu w Szkole Rodzenia rozmawialiśmy o bieliźnie ciążowej: biustonoszach ciążowych i koszulkach do karmienia oraz rajstopach ciążowych.

Bielizna ciążowa wykonana jest z bardzo wysokiej jakości materiałów oddychających, elastycznych. Przyszłym mamom zaleca się noszenie bielizny wykonanej z bawełny, nieposiadającej szwów i zdobień, które mogłyby uciskać brzuszek.

Ważne, aby kobieta będąca w ciąży, czuła się w bieliźnie komfortowo i swobodnie – nie może ona krępować ruchów ani być zbyt mocno opięta.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+


Chustowanie – zalecenia i wskazówki

Na spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 7 marca br. rozmawialiśmy na temat noszenia dzieci w chuście. Przybyli na spotkanie rodzice poznali zalecenia i wskazówki dotyczące chustowania.

Dziecko znajdujące się w chuście słyszy bicie serca matki, co wpływa na nie kojąco. Chusta oddziałuje nie tylko na emocjonalny, ale i fizyczny rozwój dziecka, pozwalając na prawidłowy układ bioderek i kręgosłupa. Materiały do noszenia dzieci wykonane są z trwałych tkanin, wytrzymują ciężar dwulatka i trzylatka. Istnieją różne rodzaje wiązań chusty np. „kieszonka”, „koala – podwójny X”, a wiązanie końcowe może zostać wykonane techniką: „węzeł podwójny”, „węzeł płaski” czy „węzeł przesuwany”.

Podczas spotkania omówione zostały także szczególne zasady postępowania w wypadku noszenia dziecka na plecach.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

więcej+Wózki i foteliki dziecięce

2 marca 2018 r. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy przedstawiciela firmy zajmującej się produkcją wózków, fotelików i innych akcesoriów dziecięcych.

W trakcie zajęć rodzice poznali zasady, którymi powinni się kierować przy zakupie odpowiedniego wózka i fotelika dla swoich pociech. Przemyślana decyzja przyczyni się do tego, co najważniejsze dla każdego rodzica –  zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, szczególnie podczas transportu – spacerów i jazdy samochodem.

Wózki i foteliki nie powinny posiadać ostrych krawędzi, a ich narożniki powinny być zaokrąglone i zabezpieczone osłonami z odpowiedniego materiału. Istotne są również względy higieny – akcesoria dziecięce muszą być odpowiednio czyszczone oraz dezynfekowane.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.Karmienie piersią

23 lutego 2018 r. zajęcia w Szkole Rodzenia zostały poświęconej tematowi karmienia piersią. Mleko matki posiada wiele substancji bardzo ważnych dla prawidłowego rozwoju dziecka i wzrostu jego odporności.

Podczas spotkania zostały także poruszone kwestie zachowania odpowiedniej pozycji w trakcie karmienia oraz dotyczące kryzysu laktacyjnego (sytuacji, kiedy występuje zanik pokarmu lub jego niewystarczająca ilość), w jaki sposób odciągać pokarm, jak go przechowywać, co zrobić, kiedy nastąpi zastój pokarmu. Omówiono zalecaną dietę dla karmiącej matki.

Karmienie dziecka piersią to nie tylko naturalny sposób na zapewnienie mu zdrowia, ale także sposobność do zacieśnienia więzi i poczucia bliskości.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.


Pierwsza pomoc

Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Szkoła Rodzenia”, które odbyło się 21 lutego br. gościliśmy ratownika medycznego, który przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy i poprawnego wykonywania resuscytacji u dzieci i dorosłych.

W trakcie zajęć zaproszony gość zaprezentował, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach – np. gdy dojdzie do utknięcia ciała obcego w drogach oddechowych lub gdy wystąpi bezdech. Ratownik omówił niebezpieczne zdarzenia, których najczęściej możemy być świadkami – m.in. intensywne krwawienie z nosa czy omdlenia. Bardzo ważne jest, aby zachować spokój i nie dać ponieść się emocjom, które w chwili dużego stresu mogą uniemożliwić nam podjęcie działań. 

Uczestnicy spotkania w praktyczny sposób sprawdzali swoje umiejętności, wykorzystując do ćwiczeń fantom. Warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy – to bardzo ważna wiedza, która może uratować komuś życie.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj. 

więcej+


Stany przejściowe u noworodków

16 lutego 2018 r. na spotkaniu w Szkole Rodzenia omówione zostały stany przejściowe u noworodków.

Stany przejściowe najczęściej są wynikiem niedojrzałości organizmu, dlatego też z czasem samoistnie ustępują. Jednak w niektórych wypadkach objawy mogą być niepokojące, więc warto się im bliżej przyjrzeć oraz je kontrolować. Podczas spotkania rozmawialiśmy m.in. o żółtaczce fizjologicznej, stolcach przejściowych, o rumieniu skóry, płaskich naczyniakach, niedrożności kanalików łzowych, a także o fizjologicznym spadku masy ciała.

Objaśnieniom towarzyszyła prezentacja multimedialna, na której znajdowały się najważniejsze informacje oraz zdjęcia przedstawiające najczęściej występujące u noworodków stany przejściowe.

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane jest przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie

więcej+


Pieluszki jednorazowe

14 lutego br. na spotkaniu w Szkole Rodzenia rozmawialiśmy o pieluszkach Pampers. Rodzice często zastanawiają się, jakie pieluszki będą najbardziej odpowiednie dla ich pociechy – na rynku dostępne są różne rodzaje. Tym razem na zajęciach przyjrzeliśmy się technologii wykonania pieluszek jednorazowych.
Na przestrzeni lat system ich wykonania był udoskonalany. Poprzez mechanizm pochłaniania moczu i oddzielania go od skóry dziecka, pozwala do minimum zmniejszyć wilgotność i utrzymać prawidłowy poziom PH. Pampersy dzięki oddychającym warstwom znajdującym się w tylniej części pieluszki, pomagają zmniejszyć ogólny poziom wilgoci w obszarze pieluszkowym i umożliwiają jej odparowanie, przy jednoczesnym uniemożliwieniu wydostania się płynu na zewnątrz. Cienkie paski balsamu wewnątrz pieluszki pomagają utrzymać zdrową skórę.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

więcej+


Komórki macierzyste

Sznur pępowiny jest cennym źródłem komórek macierzystych – 9 lutego 2018 r. rodzice uczestniczący w zajęciach Szkoły Rodzenia dowiedzieli się, w jaki sposób oraz dlaczego warto zabezpieczyć po narodzinach dziecka komórki macierzyste.

Na piątkowych zajęciach gościliśmy przedstawicielkę Banku Komórek, która opowiedziała w jaki sposób zabezpiecza się komórki ze sznura pępowiny. Komórki te  posiadają zdolność do przekształcania się w komórki chrzęstne, kostne i nerwowe, ponieważ to pierwotne i niewyspecjalizowane komórki organizmu ludzkiego. W przeciwieństwie do zwykłych komórek zdolne są do samoodnowy i różnicowania się. Ich unikalne właściwości umożliwiają odbudowywanie i zastępowanie uszkodzonych komórek, więc wykorzystuje się je w medycynie. Sznur pępowiny można w łatwy sposób pozyskać po porodzie – ten zabieg jest bezbolesny zarówno dla matki jak i dla dziecka.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.
Formy łagodzenia bólu w trakcie ciąży oraz w pierwszym okresie porodu

Podczas spotkania w Szkole Rodzenia, które odbyło się 7 lutego 2018 r., rozmawialiśmy o formach łagodzenia bólu w trakcie ciąży i podczas porodu.

Przyszłym mamom zaleca się wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które przygotują mięśnie do II okresu porodu i wzmocnią organizm. Opanowanie techniki prawidłowego oddechu również przyniesie ulgę w trakcie bólu. Kobietom także zaleca się korzystać ze specjalnej piłki (poprzez siedzenie i poruszanie się na niej złagodzą dolegliwości) oraz korzystać z natrysków, które pomogą uśmierzyć ból w I okresie porodu.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

+więcej

Szczepienia ochronne

Podczas zajęć przeprowadzonych w Szkole Rodzenia, które odbyły się 02.02.2018 r. uczestnicy dowiedzieli się, jak przebiega kalendarz szczepień ochronnych do 2. roku życia dziecka.

W trakcie zajęć rozmawialiśmy m.in. o powodach, dla których warto zaszczepić maluszka, co różni szczepionki refundowane od skojarzonych oraz o ogólnych wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania tego zabiegu. Zawsze przed szczepieniem dziecko powinno zostać przebadane przez lekarza, który m.in. na podstawie rozmowy z rodzicami maluszka, podejmuje decyzję o wykonaniu szczepienia.

Istnieją różne drogi podawania szczepionki: doustna, domięśniowa, podskórna oraz śródskórna. Po szczepieniu mogą wystąpić powikłania – najczęstsze zostały omówione podczas zajęć – obrzęk w miejscu podania szczepionki, wysoka temperatura, poszczepienne zaczerwienienie.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

Omówienie planu porodu na zajęciach w Szkole Rodzenia

24 stycznia 2018r. podczas spotkania w Szkole Rodzenia omówiony został plan porodu oraz zawartość torby do porodu.

Plan porodu to dokument , który zawiera najważniejsze informacje dotyczące przebiegu porodu. W nim przyszła mama zawiera swoje oczekiwania- dotyczące np. obecności osoby towarzyszącej podczas porodu, przecięcia pępowiny, czy form łagodzenia bólu. Każdy szpital posiada indywidualny plan porodu , z którym należy się zapoznać przy wyborze miejsca narodzin dziecka.

Podczas zajęć przyszłe mamy dowiedziały się także jakie rzeczy powinny znaleźć się w torbie do porodu.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

więcej+

Suplementacja witaminą D3

Na ostatnich zajęciach w „ Szkole Rodzenia”, które odbyły się 26.01.2018 r. gościliśmy przedstawicielkę firmy „ Apotex”, która opowiedziała o suplementacji witaminą D3 dzieci i dorosłych. Jaki wpływ posiada ten związek organiczny na rozwój dziecka?

Witamina D3 nazywana także „ witaminą słońca”, posiada kluczowe znaczenie dla rozwoju mocnych kości, zębów oraz prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Bezsenność, choroby przyzębia, brak apetytu czy problemy z widzeniem to główne objawy występowania nieodpowiedniego poziomu wit. D3 w organizmie.

Podczas spotkania omówiono także zastosowanie środka medycznego bezpiecznego dla osób w każdym wieku, także noworodków, kobiet w ciąży i matek karmiących- Unigelu, żelu przeznaczonego do leczenia szerokiego spektrum ostrych i przewlekłych ran( także hemoroidów).

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie!                             

więcej+


Kąpiel i pielęgnacja dziecka

Dnia 19.01.2018 w Centrum Małego Dziecka i Rodziny na spotkaniu w Szkole Rodzenia zostały omówione ważne kwestie dotyczące kąpieli noworodka i małych dzieci.

Zachowanie odpowiedniej higieny to bardzo ważny czynnik mający wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Czy niemowlę należy kąpać codziennie? Jakich kosmetyków można używać do pielęgnacji delikatnej, dziecięcej skóry? W jaki sposób trzymać dziecko w czasie kąpieli, aby było bezpieczne? W pierwszym miesiącu życia dziecka codzienna kąpiel nie jest wymagana, jeśli każdego dnia przemyto ciało dziecka wilgotną myjką. Skórę dziecka należy pielęgnować środkami, które posiadają delikatny skład i nie ingerują w naturalną barierę naskórka. Ważna jest także temperatura wody- aby kąpiel była dla dziecka komfortowa i bezpieczna.

Po części teoretycznej zajęć przybyli rodzice mieli szansę przećwiczyć kąpiel na manekinie. Tatusiowie chętnie podejmowali wyzwanie i szlifowali umiejętność bezpiecznej pielęgnacji maluszka, korzystając ze specjalnego fantomu.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

więcej+