Szkoła rodzenia

Na_stroneszkola-rodzenia_aktualnosci

Co warto wiedzieć o NTM i jak sobie z nim radzić?

13.04.2018 r. odbyło się spotkanie w Szkole Rodzenia, którego temat stanowiła problematyka NTM u kobiet w ciąży i po porodzie.  Nietrzymanie moczu to problem natury intymnej, którego nie należy bagatelizować.

Podczas zajęć omówiono czynniki wpływające na pogłębienie dolegliwości, ale przede wszystkim jak sobie z nią radzić. Podstawą walki z NTM jest systematyczna gimnastyka mięśni dna miednicy inaczej zwanymi ćwiczeniami Kegla. Ćwiczenia te są przyjemne, a zarazem skuteczne. Regularne ich wykonywanie w czasie ciąży pozwoli na efektywne przygotowanie do porodu, a także na szybszy powrót do formy po porodzie zarówno naturalnym, jak i cesarskim cięciu.

Zachęcamy wszystkie ciężarne i świeżo upieczone mamy do dbania o swoje ciało.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj./więcej+


ZUS- dokumentacja

28 marca 2018 r. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy Panie pracujące w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Sępólnie Krajeńskim, które przedstawiły najważniejsze kwestie związane z formalnościami, które powinni dopełnić rodzice m.in. po narodzinach dziecka.

Panie wyjaśniły, jak należy wypełniać różne wnioski np. wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem/lub chorym członkiem rodziny czy wniosek o zasiłek chorobowy. Od 2016 roku za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS można składać zwolnienia lekarskie, co stanowi ułatwienie dla pacjentów.

Warto wiedzieć, że na portalu PUE (www.zus.pl) działa wirtualny doradca, który udziela odpowiedzi z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj./ więcej+


Kąpiel i pielęgnacja dziecka

23.03.2018 r. w Centrum Małego Dziecka i Rodziny na spotkaniu w Szkole Rodzenia przedstawione zostały kwestie dotyczące prawidłowej kąpieli noworodka.

Zachowanie odpowiedniej higieny to bardzo ważny czynnik mający wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. W pierwszych miesiącach życia dziecka codzienna kąpiel nie jest wymagana, lecz za każdym razem, gdy zmieniana jest pieluszka, należy dokładnie przemyć okolice intymne niemowlęcia. Skórę maluszka należy pielęgnować środkami, które posiadają delikatny skład i nie ingerują w naturalną barierę naskórka. Podczas zajęć przedstawiono bezpieczne pozycje trzymania dziecka w trakcie kąpieli.

Po części teoretycznej zajęć przybyli rodzice mieli szansę przećwiczyć kąpiel na manekinach.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj./więcej+

 
Korzyści masażu Shantala


Na kolejnych zajęciach w Szkole Rodzenia, które odbyły się 21 marca 2018 r., omówiona została technika masażu Shantala.

Masaż Shantala to starożytna metoda masażu niemowląt oraz dzieci praktykowana w różnych częściach świata. Jest zalecana prawie wszystkim najmłodszym, a stosować ją można już od pierwszych dni życia pociechy. Masaż pozytywnie wpływa na rozwój niemowlęcia, regularny sen, pomaga na kolkę, wspomaga rozwój mowy, poprawia trawienie, podnosi odporność młodego organizmu, wycisza i co najważniejsze – wzmacnia więź dziecka z rodzicem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj./ więcej+

 

POWITANIE DZIECI NOWO NARODZONYCH

16 marca 2018 r. z wielką radością powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia do Szkoły Rodzenia.

Rodzice otrzymali certyfikaty ukończenia ćwiczeń z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu, a maluszki drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Wspólnie świętowaliśmy szczęśliwe przyjście na świat: Jana Sząszora, Mai Rygielskiej, Nikity Boldyrevy, Michała Krawczyka, Jana Tańskiego, Zuzanny Weltrowskiej, Michaliny Kowalskiej oraz Lucjana Bekera.

Spotkanie było okazją do rozmów na temat porodu oraz pierwszych dni opieki nad noworodkiem. Rodzice chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o uczuciach, które towarzyszyły im w pierwszych, niezapomnianych chwilach spędzonych wspólnie z maleństwem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj./ więcej+


Witamy w Gminie Sępólno Krajeńskie najmłodszych obywateli!
15 marca br. już po raz czwarty w Centrum Małego Dziecka i Rodziny Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Pan Waldemar Stupałkowski powitał nowo narodzone dzieci z Gminy Sępólno Krajeńskie. Na uroczystość powitania najmłodszych obywateli naszej gminy zaproszono dzieci urodzone od 1 lipca do 31 grudnia 2017 r. wraz z rodzicami. Sala była wypełniona po brzegi, ponieważ w drugim półroczu 2017 r. gmina powiększyła grono swoich mieszkańców aż o 97 maluszków.
Uroczyste spotkanie, pełne radosnej atmosfery otworzyła Pani Kamila Damaszek Kierownik Klubu Dziecięcego.  Serdecznie przywitała licznie przybyłych rodziców oraz najmłodszych mieszkańców. Następnie głos przekazała Panu Burmistrzowi, który zwrócił uwagę na fakt, że wysoki wskaźnik urodzeń w gminie to powodów do radości. Rodzina to najważniejsza wartość w życiu każdego człowieka, dlatego zapewnienie jej godnych warunków do funkcjonowania i uczestnictwa w społeczeństwie, jest rzeczą priorytetową. Rodzicielstwo, czyli proces wychowania dzieci jest rzeczą trudną, wymagającą wielu poświęceń, ale także dającą wiele satysfakcji i powodów do radości.
Po uroczystym otwarciu spotkania Burmistrz wręczył rodzicom listy gratulacyjne, a najmłodszym ręcznik z wizerunkiem „Wawrzynka”. Na pamiątkę uroczystego spotkania wykonano wspólne zdjęcie, po czym w kuluarach przy poczęstunku toczyły się swobodne rozmowy dotyczące doświadczeń związanych z rozwojem i wychowaniem dzieci. Chętni mieli możliwość zwiedzania obiektu – Żłobka i Klubu Dziecięcego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!/ więcej+

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.

Odpowiednia bielizna w czasie ciąży

9 marca br. na spotkaniu w Szkole Rodzenia rozmawialiśmy o bieliźnie ciążowej: biustonoszach ciążowych i koszulkach do karmienia oraz rajstopach ciążowych.

Bielizna ciążowa wykonana jest z bardzo wysokiej jakości materiałów oddychających, elastycznych. Przyszłym mamom zaleca się noszenie bielizny wykonanej z bawełny, nieposiadającej szwów i zdobień, które mogłyby uciskać brzuszek.

Ważne, aby kobieta będąca w ciąży, czuła się w bieliźnie komfortowo i swobodnie – nie może ona krępować ruchów ani być zbyt mocno opięta.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj./ więcej+


Chustowanie – zalecenia i wskazówki


Na spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 7 marca br. rozmawialiśmy na temat noszenia dzieci w chuście. Przybyli na spotkanie rodzice poznali zalecenia i wskazówki dotyczące chustowania.

Dziecko znajdujące się w chuście słyszy bicie serca matki, co wpływa na nie kojąco. Chusta oddziałuje nie tylko na emocjonalny, ale i fizyczny rozwój dziecka, pozwalając na prawidłowy układ bioderek i kręgosłupa. Materiały do noszenia dzieci wykonane są z trwałych tkanin, wytrzymują ciężar dwulatka i trzylatka. Istnieją różne rodzaje wiązań chusty np. „kieszonka”, „koala – podwójny X”, a wiązanie końcowe może zostać wykonane techniką: „węzeł podwójny”, „węzeł płaski” czy „węzeł przesuwany”.

Podczas spotkania omówione zostały także szczególne zasady postępowania w wypadku noszenia dziecka na plecach.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj./ więcej+

Szkoła Rodzenia wzbogaciła się o KTG. Sprzęt będzie służyć do wykonywania badań, które pozwalają monitorować czynność serca płodu oraz skurczu mięśnia. Badanie to umożliwi szybko zareagować, gdy pojawi się zagrożenie. 


Serdecznie zapraszamy na spotkania w Szkole Rodzenia!


IMG_9724
Zajęcia w Szkole Rodzenia odbywają się w każdą środę i piątek o godz. 17.30 w Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie Krajeńskim.

Pomóżmy skompletować wyprawkę dla noworodka !
Włączmy się w zbiórkę przydatnych rzeczy dla przyszłej Mamy, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Może macie rzeczy, które są już Waszym dzieciom niepotrzebne? Przyda się wszystko! Wózek, zabawki, ubranka dla noworodka – rzeczy mogą być używane (w dobrym stanie). Mile widziane również artykuły higieniczne i pielęgnacyjne J

Wszystkie artykuły można przynosić do siedziby Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie Kraj. przy ul. Młyńskiej 33.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w zbiórce – pamiętajmy, dobro powraca :)

jjjj


 

Wózki i foteliki dziecięce

2 marca 2018 r. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy przedstawiciela firmy zajmującej się produkcją wózków, fotelików i innych akcesoriów dziecięcych.

W trakcie zajęć rodzice poznali zasady, którymi powinni się kierować przy zakupie odpowiedniego wózka i fotelika dla swoich pociech. Przemyślana decyzja przyczyni się do tego, co najważniejsze dla każdego rodzica –  zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, szczególnie podczas transportu – spacerów i jazdy samochodem.

Wózki i foteliki nie powinny posiadać ostrych krawędzi, a ich narożniki powinny być zaokrąglone i zabezpieczone osłonami z odpowiedniego materiału. Istotne są również względy higieny – akcesoria dziecięce muszą być odpowiednio czyszczone oraz dezynfekowane.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!/więcej+

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.Karmienie piersią

23 lutego 2018 r. zajęcia w Szkole Rodzenia zostały poświęconej tematowi karmienia piersią. Mleko matki posiada wiele substancji bardzo ważnych dla prawidłowego rozwoju dziecka i wzrostu jego odporności.

Podczas spotkania zostały także poruszone kwestie zachowania odpowiedniej pozycji w trakcie karmienia oraz dotyczące kryzysu laktacyjnego (sytuacji, kiedy występuje zanik pokarmu lub jego niewystarczająca ilość), w jaki sposób odciągać pokarm, jak go przechowywać, co zrobić, kiedy nastąpi zastój pokarmu. Omówiono zalecaną dietę dla karmiącej matki.

Karmienie dziecka piersią to nie tylko naturalny sposób na zapewnienie mu zdrowia, ale także sposobność do zacieśnienia więzi i poczucia bliskości.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!/ więcej+

 

Pierwsza pomoc

Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Szkoła Rodzenia”, które odbyło się 21 lutego br. gościliśmy ratownika medycznego, który przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy i poprawnego wykonywania resuscytacji u dzieci i dorosłych.

W trakcie zajęć zaproszony gość zaprezentował, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach – np. gdy dojdzie do utknięcia ciała obcego w drogach oddechowych lub gdy wystąpi bezdech. Ratownik omówił niebezpieczne zdarzenia, których najczęściej możemy być świadkami – m.in. intensywne krwawienie z nosa czy omdlenia. Bardzo ważne jest, aby zachować spokój i nie dać ponieść się emocjom, które w chwili dużego stresu mogą uniemożliwić nam podjęcie działań. 

Uczestnicy spotkania w praktyczny sposób sprawdzali swoje umiejętności, wykorzystując do ćwiczeń fantom. Warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy – to bardzo ważna wiedza, która może uratować komuś życie.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!/więcej+

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.Stany przejściowe u noworodka


16 lutego 2018r. na spotkaniu w Szkole Rodzenia omówione zostały stany przejściowe u noworodków.

Stany przejściowe najczęściej są wynikiem niedojrzałości organizmu, dlatego też z czasem samoistnie ustępują. Jednak w niektórych wypadkach objawy mogą być niepokojące, więc warto się im bliżej przyjrzeć oraz je kontrolować. Podczas spotkania rozmawialiśmy m.in. o żółtaczce fizjologicznej, stolcach przejściowych, o rumieniu skóry, płaskich naczyniakach, niedrożności kanalików łzowych, a także o fizjologicznym spadku masy ciała.

Objaśnieniom towarzyszyła prezentacja multimedialna, na której znajdowały się najważniejsze informacje oraz zdjęcia przedstawiające najczęściej występujące u noworodków stany przejściowe.  /więcej+

 
Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane jest przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

 

Pieluszki jednorazowe

14 lutego br. na spotkaniu w Szkole Rodzenia rozmawialiśmy o pieluszkach Pampers. Rodzice często zastanawiają się, jakie pieluszki będą najbardziej odpowiednie dla ich pociechy – na rynku dostępne są różne rodzaje. Tym razem na zajęciach przyjrzeliśmy się technologii wykonania pieluszek jednorazowych.

Na przestrzeni lat system ich wykonania był udoskonalany. Poprzez mechanizm pochłaniania moczu i oddzielania go od skóry dziecka, pozwala do minimum zmniejszyć wilgotność i utrzymać prawidłowy poziom PH. Pampersy dzięki oddychającym warstwom znajdującym się w tylniej części pieluszki, pomagają zmniejszyć ogólny poziom wilgoci w obszarze pieluszkowym i umożliwiają jej odparowanie, przy jednoczesnym uniemożliwieniu wydostania się płynu na zewnątrz. Cienkie paski balsamu wewnątrz pieluszki pomagają utrzymać zdrową skórę.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!/ więcej+

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.
Komórki macierzyste


Sznur pępowiny jest cennym źródłem komórek macierzystych – 9 lutego 2018 r. rodzice uczestniczący w zajęciach Szkoły Rodzenia dowiedzieli się, w jaki sposób oraz dlaczego warto zabezpieczyć po narodzinach dziecka komórki macierzyste.

Na piątkowych zajęciach gościliśmy przedstawicielkę Banku Komórek, która opowiedziała w jaki sposób zabezpiecza się komórki ze sznura pępowiny. Komórki te  posiadają zdolność do przekształcania się w komórki chrzęstne, kostne i nerwowe, ponieważ to pierwotne i niewyspecjalizowane komórki organizmu ludzkiego. W przeciwieństwie do zwykłych komórek zdolne są do samoodnowy i różnicowania się. Ich unikalne właściwości umożliwiają odbudowywanie i zastępowanie uszkodzonych komórek, więc wykorzystuje się je w medycynie. Sznur pępowiny można w łatwy sposób pozyskać po porodzie – ten zabieg jest bezbolesny zarówno dla matki jak i dla dziecka.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!/ więcej+

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.


 
Formy łagodzenia bólu w trakcie ciąży oraz w pierwszym okresie porodu

Podczas spotkania w Szkole Rodzenia, które odbyło się 7 lutego 2018 r., rozmawialiśmy o formach łagodzenia bólu w trakcie ciąży i podczas porodu.

Przyszłym mamom zaleca się wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które przygotują mięśnie do II okresu porodu i wzmocnią organizm. Opanowanie techniki prawidłowego oddechu również przyniesie ulgę w trakcie bólu. Kobietom także zaleca się korzystać ze specjalnej piłki (poprzez siedzenie i poruszanie się na niej złagodzą dolegliwości) oraz korzystać z natrysków, które pomogą uśmierzyć ból w I okresie porodu. 

Zapraszamy na kolejne spotkanie!/ więcej+

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.Szczepienia ochronne

Podczas zajęć przeprowadzonych w Szkole Rodzenia, które odbyły się 02.02.2018 r. uczestnicy dowiedzieli się, jak przebiega kalendarz szczepień ochronnych do 2. roku życia dziecka. 

W trakcie zajęć rozmawialiśmy m.in. o powodach, dla których warto zaszczepić maluszka, co różni szczepionki refundowane od skojarzonych oraz o ogólnych wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania tego zabiegu. Zawsze przed szczepieniem dziecko powinno zostać przebadane przez lekarza, który m.in. na podstawie rozmowy z rodzicami maluszka, podejmuje decyzję o wykonaniu szczepienia. 

Istnieją różne drogi podawania szczepionki: doustna, domięśniowa, podskórna oraz śródskórna. Po szczepieniu mogą wystąpić powikłania – najczęstsze zostały omówione podczas zajęć – obrzęk w miejscu podania szczepionki, wysoka temperatura, poszczepienne zaczerwienienie.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!/ więcej+

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.


Suplementacja witaminą D3


Na ostatnich zajęciach w „ Szkole Rodzenia”, które odbyły się 26.01.2018 r. gościliśmy przedstawicielkę firmy „ Apotex”, która opowiedziała o suplementacji witaminą D3 dzieci i dorosłych. Jaki wpływ posiada ten związek organiczny na rozwój dziecka?


Witamina D3 nazywana także „ witaminą słońca”, posiada kluczowe znaczenie dla rozwoju mocnych kości, zębów oraz prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Bezsenność, choroby przyzębia, brak apetytu czy problemy z widzeniem to główne objawy występowania nieodpowiedniego poziomu wit. D3 w organizmie.

Podczas spotkania omówiono także zastosowanie środka medycznego bezpiecznego dla osób w każdym wieku, także noworodków, kobiet w ciąży i matek karmiących- Unigelu, żelu przeznaczonego do leczenia szerokiego spektrum ostrych i przewlekłych ran( także hemoroidów).


Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie!/ więcej+     Omówienie planu porodu na zajęciach w Szkole Rodzenia
24 stycznia 2018r. podczas spotkania w Szkole Rodzenia omówiony został plan porodu oraz zawartość torby do porodu.
Plan porodu to dokument , który zawiera najważniejsze informacje dotyczące przebiegu porodu. W nim przyszła mama zawiera swoje oczekiwania- dotyczące np. obecności osoby towarzyszącej podczas porodu, przecięcia pępowiny, czy form łagodzenia bólu. Każdy szpital posiada indywidualny plan porodu , z którym należy się zapoznać przy wyborze miejsca narodzin dziecka.
Podczas zajęć przyszłe mamy dowiedziały się także jakie rzeczy powinny znaleźć się w torbie do porodu. 
 Zapraszamy na kolejne spotkanie!/ więcej+Kąpiel i pielęgnacja dziecka

Dnia 19.01.2018 w Centrum Małego Dziecka i Rodziny na spotkaniu w Szkole Rodzenia zostały omówione ważne kwestie dotyczące kąpieli noworodka i małych dzieci.

Zachowanie odpowiedniej higieny to bardzo ważny czynnik mający wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Czy niemowlę należy kąpać codziennie? Jakich kosmetyków można używać do pielęgnacji delikatnej, dziecięcej skóry? W jaki sposób trzymać dziecko w czasie kąpieli, aby było bezpieczne? W pierwszym miesiącu życia dziecka codzienna kąpiel nie jest wymagana, jeśli każdego dnia przemyto ciało dziecka wilgotną myjką. Skórę dziecka należy pielęgnować środkami, które posiadają delikatny skład i nie ingerują w naturalną barierę naskórka. Ważna jest także temperatura wody- aby kąpiel była dla dziecka komfortowa i bezpieczna.

Po części teoretycznej zajęć przybyli rodzice mieli szansę przećwiczyć kąpiel na manekinie. Tatusiowie chętnie podejmowali wyzwanie i szlifowali umiejętność bezpiecznej pielęgnacji maluszka, korzystając ze specjalnego fantomu.

 Zapraszamy na kolejne spotkanie! / więcej+Powitanie nowo narodzonych dzieci w Szkole Rodzenia

12 grudnia podczas spotkania w Szkole Rodzenia powitaliśmy kolejne nowo narodzone dzieci w roku 2017. Rodzice, którzy uczęszczali na zajęcia, otrzymali certyfikaty ukończenia ćwiczeń z zakresu opieki i pielęgnacji noworodka oraz psychofizycznego przygotowania do porodu. Maluszkom za pośrednictwem rodziców wręczono drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy./więcej+

Co należy wiedzieć o szczepieniu?

Szczepienia wykonuje się w celu ochrony organizmu przed chorobotwórczymi drobnoustrojami – układ odpornościowy, otrzymując niechorobotwórcze bakterie bądź wirusy w szczepionce, uczy się, jak wytwarzać na nie odporność. Podczas piątkowego spotkania w Szkole Rodzenia, które odbyło się 1 grudnia 2017 r., został omówiony kalendarz szczepień./więcej+

Wózki i foteliki dziecięce

29 listopada 2017 r. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy przedstawiciela akcesoriów dziecięcych, który omówił najważniejsze kwestie związane z wyborem wózka i fotelika dla dziecka./więcej+

Masaż Shantala

Wielokrotnie omawiana na zajęciach w Szkole Rodzenia, ze względu na swe liczne korzyści, technika masażu Shantala, została zaprezentowana ponownie podczas spotkania, które odbyło się 22.11.2017 r./więcej+


Kolorowa masa 


Dzieci najlepiej rozwijają się poznając świat wielozmysłowo. Podczas piątkowego spotkania „Baby Caffe” 17.11.2017r. dzieci wraz z rodzicami mieli okazje stworzyć domową ciastoline./ więcej+
Ciąża fizjologiczna i 1. okres porodu

17 listopada 2017 r. na spotkaniu w Szkole Rodzenia „Mamo, tato tu jestem IV” rozmawialiśmy o rozwoju ciąży fizjologicznej oraz 1. okresie porodu, czyli etapie, kiedy dziecko powoli przesuwa się – przygotowuje do przyjścia na świat./więcej+
Formalności związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych
15 listopada br. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy Panie pracujące w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Sępólnie Krajeńskim, które przedstawiły najważniejsze kwestie związane z formalnościami, które powinni dopełnić rodzice m.in. po narodzinach dziecka./więcej+Witamina D3 – sekret mocnych kości

10 listopada br. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” rozmawialiśmy o suplementacji witaminą D3. Jaki wpływ posiada ten związek organiczny na rozwój dziecka?/więcej+


Chustowanie – zalecany sposób noszenia dzieci

Na ubiegłym spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 8 listopada, rodzice poznali zasady bezpiecznego zawiązywania i noszenia dziecka w chuście./więcej+


Spotkanie z pediatrą

18 października 2017 r. w Szkole Rodzenia gościliśmy Panią Doktor – pediatrę, która opowiedziała o problemach, z jakimi mogą spotkać się mamy po opuszczeniu szpitala./więcej+


Kąpiel dziecka

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o kąpieli dziecka? 13 października 2017 r. tematem spotkania w Szkole Rodzenia były zabiegi pielęgnacyjne i kąpiel maluszka./więcej+
Pielęgnacja maluszka i pierwsza wizyta położnej

Noworodek posiada bardzo delikatną skórę, która wymaga właściwej ochrony, dlatego 11 października 2017 r. na spotkaniu w Szkole Rodzenia zaprezentowany został filmik dotyczący prawidłowej pielęgnacji maluszka, który udzielił odpowiedzi na wiele pytań nurtujących w tym zakresie rodziców./więcej+Baby Caffe – zabawy wodne

Zabawy wodne jak zawsze wzbudzają wiele emocji i radości. Podczas ostatniego spotkania z cyklu „Baby Caffe” dzieci wraz z rodzicami mieli okazję popluskać się w wodzie, zrelaksować i w przyjemny sposób spędzić wspólnie czas. /więcej+Powitanie dzieci nowo narodzonych

Podczas piątkowego spotkania w Szkole Rodzenia, po raz kolejny już w tym roku, witaliśmy  nowo narodzone dzieci./więcej+
Bielizna ciążowa

4 października 2017 r. na spotkaniu w Szkole Rodzenia, rozmawialiśmy o bieliźnie ciążowej: biustonoszach ciążowych i do karmienia, specjalnych koszulkach do karmienia oraz rajstopach ciążowych./więcej+

Kalendarz szczepień

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o szczepieniu dziecka? – ten temat budzi ciekawość, dlatego został omówiony podczas spotkania w Szkole Rodzenia, które odbyło się 29.09.2017 r./więcej+


Pierwsza pomoc – wiedza, która ratuje życie

Wiedza zdobyta przez uczestników spotkania w Szkole Rodzenia, które odbyło się 27 września, może okazać się bardzo cenna w przypadku zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Zaproszony gość – ratownik medyczny, przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy./więcej+


Metody uspokajania dzieci

W jaki sposób ułagodzić niespokojne, płaczące dziecko? Tego dowiedzieli się rodzice, którzy 22 września 2017 r. wzięli udział w spotkaniu w Szkole Rodzenia „Mamo, tato tu jestem IV”./więcej+


Ciąża od A do Z

Podczas spotkania w „Szkole Rodzenia”, które odbyło się 20 września został zaprezentowany film „Ciąża od A do Z”, który przedstawiał najważniejsze informacje dla przyszłych rodziców od zapłodnienia do narodzin dziecka./więcej+Plan porodu i I okres porodu

15 września 2017 r. spotkanie w Szkole Rodzenia „Mamo, tato tu jestem IV” dotyczyło planu porodu, czyli dokumentu, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące preferowanego przebiegu porodu i I okresu porodu./ więcej+
II okres porodu – co powinna wiedzieć przyszła mama?

II okres porodu obejmuje mechanizm wydobywania się główki dziecka i w konsekwencji jego narodziny. Co powinna wiedzieć o tej fazie przyszła mama? – podczas spotkania w Szkole Rodzenia „Mamo, tato tu jestem IV”, które odbyło się 13 września, został omówiony ten końcowy etap przyjścia na świat maluszka. / więcej+Komórki macierzyste ze sznura pępowiny

Sznur pępowiny jest cennym źródłem komórek macierzystych – 8 września 2017 r. rodzice uczestniczący w zajęciach Szkoły Rodzenia dowiedzieli się, w jaki sposób oraz dlaczego warto zabezpieczyć po narodzinach dziecka komórki macierzyste./więcej+

Przygotowanie psychiczne kobiety do porodu

Podczas spotkania w Szkole Rodzenia, które odbyło się 6 września 2017 r. rozmawialiśmy o przygotowaniu psychicznym kobiety do porodu./więcej+

Poznajmy zalety pieluszek tetrowych

Na spotkaniu w „Szkole Rodzenia”, które odbyło się 27.07.2017 r. poznaliśmy korzyści płynące z zakładania dzieciom pieluszek tetrowych./więcej+

Korzyści masażu Shantala

Technika masażu Shantala była tematem omówionym podczas spotkania w Szkole Rodzenia, które odbyło się 26.07.2017 r./więcej+

Powitanie dzieci

Podczas spotkania, które odbyło się 21.07.2017 r., powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia w „Szkole Rodzenia”.

Daria Bartczak, Michalina Ryduchowska, Samanta Majewska, Martyna Kuczępa, Maja Lica, Kacper Cyckowski, Lena Olszewska, Maja Szmańda, Iga Nita, Malina Kowalczuk, Zofia Siekierka oraz Zuzanna Sobiechowska  i Fehm Jan dołączyli do grona małych absolwentów „Szkoły Rodzenia”./więcej+

Formalności, które należy wypełnić po narodzinach dziecka

Jakie formalności muszą wypełnić rodzice po narodzinach dziecka oraz jakie przysługują im prawa? – to zagadnienie było tematem spotkania w „Szkole Rodzenia”, które odbyło się 14 lipca 2017 r./więcej+

Wózki i foteliki dziecięce

12 lipca 2017 r. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy przedstawiciela wózków i fotelików dziecięcych./więcej+

Kąpiel dziecka – praktyczne wskazówki

Na piątkowym spotkaniu w „Szkole Rodzenia”, które odbyło się 07.07.2017 r., rozmawialiśmy i prezentowaliśmy prawidłową kąpiel dziecka./więcej+

Powitaliśmy nowo narodzone dzieci!

Podczas spotkania, które odbyło się 30.06.2017 r., powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia w „Szkole Rodzenia” oraz gościliśmy panią rehabilitantkę./więcej+


Ciąża od A do Z”

Na spotkaniu w „Szkole Rodzenia”, które odbyło się 28 czerwca 2017 r., został zaprezentowany film „Ciąża od A do Z”./więcej+

Udzielanie pierwszej pomocy

14 czerwca br. na spotkaniu w Szkole Rodzenia gościliśmy ratownika medycznego, który przedstawił przybyłym rodzicom szczegółowy instruktaż udzielania pierwszej pomocy dzieciom i niemowlakom w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu./więcej+

Spotkanie z oddziałowymi szpitala w Więcborku
Na kolejnym spotkaniu w Szkole Rodzenia gościliśmy oddziałowe ze Szpitala Powiatowego w Więcborku. Zaproszone Panie, które pracują na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym oraz Noworodkowym najpierw opowiedziały o szpitalu oraz zapewnianej w nim opiece./więcej +

Stany przejściowe – adaptacja noworodka do nowych warunków życia

Stany przejściowe u noworodka, czyli fizjologiczne zmiany, które występują u dziecka w wyniku przystosowania do życia poza łonem matki były tematem kolejnego spotkania w Szkole Rodzenia./więcej+

Masaż Shantala sposobem na wsparcie rozwoju fizycznego dziecka

31 maja br. na zajęciach w Szkole Rodzenia zaprezentowana została technika masażu Shantala, starożytna metoda masażu niemowląt oraz dzieci, która jest praktykowana z powodzeniem w różnych częściach świata./więcej+

Okresy narodzin dziecka

26 maja br. na spotkaniu w Szkole Rodzenia rozmawialiśmy o tym, na jakie okresy dzieli się poród. Aby omówić i zobrazować proces przychodzenia na świat maluszka, wykorzystany został fantom porodowy, czyli model przedstawiający kobiecą miednicę z w pełni rozwiniętym noworodkiem i łożyskiem./więcej+

Wózek dla maluszka

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko czuło się komfortowo oraz było bezpieczne – jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze dziecięcego wózka lub materaca do łóżeczka? O tym, dowiedzieli się uczestnicy zajęć Szkoły Rodzenia, które odbyły się 24 maja br./więcej+

Program szczepień ochronnych

 19 maja br. na spotkaniu w Szkole Rodzenia rozmawialiśmy o rodzajach szczepionek oraz programie szczepień ochronnych, czyli tzw. kalendarzu szczepień./więcej+

Komórki macierzyste – jak jest wykorzystywana krew pępowinowa?

 Na spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się  17 maja 2017 r., uczestnicy zajęć poznali wiele ciekawych informacji na temat komórek macierzystych./więcej+

W jaki sposób uspokoić maluszka?

Uczestnicy zajęć Szkoły Rodzenia, które odbyły się 12 maja 2017 r., poznali najpopularniejsze oraz najbardziej efektywne sposoby uspokajania dzieci./więcej+

Witaminy

10 maja br. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy przedstawicielkę firmy farmaceutycznej „Oleofarm”, która przybliżyła uczestnikom kwestie związane z suplementacją witaminową kobiet w ciąży, matek karmiących oraz dzieci do 1. roku życia./więcej+Nastroje kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu
5 maja na spotkaniu w Szkole Rodzenia omówione zostały częste zmiany nastrojów oraz emocji, z którymi borykają się przyszłe mamy w trakcie ciąży, a także w czasie po narodzinach dziecka./więcej+

Witamy nowo narodzone dzieci!

Piątkowe spotkanie (28 kwietnia 2017 r.) w Szkole Rodzenia było szczególnie radosne – podczas niego powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na nasze zajęcia.
więcej+

Dziecko w chuście

Na spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 26 kwietnia br. zaprezentowane zostały poprawne sposoby noszenia dzieci w chuście./więcej+Okresy porodu oraz formy relaksacyjne z wykorzystaniem jogi

Na spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 21 kwietnia 2017 r. zostały omówione trzy okresy porodu naturalnego./więcej+

Formy łagodzenia bólu w trakcie ciąży oraz w pierwszym okresie porodu

Na kolejnym spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 12 kwietnia 2017 r., rozmawialiśmy o tym, jak przy wykorzystaniu masażu radzić sobie z dolegliwościami w trakcie ciąży oraz w jaki sposób łagodzić bóle występujące w pierwszym okresie porodu./więcej+

Kąpiel noworodka w teorii i praktyce

Podczas spotkania w Szkole Rodzenia, które odbyło się 07.04.2017 r., przybyli na zajęcia rodzice poznali najważniejsze zasady prawidłowej i bezpiecznej kąpieli noworodka./więcej+


Najważniejsze informacje o karmieniu piersią

5 kwietnia 2017 r. na spotkaniu w Szkole Rodzenia zostały omówione zagadnienia związane z  karmieniem piersią – jest ono bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, wzrostu jego odporności oraz wytworzenia poczucia bliskości./więcej+

Właściwości i zastosowanie komórek macierzystych

29 marca 2017 r. rodzice uczestniczący w zajęciach Szkoły Rodzenia dowiedzieli się, w jaki sposób oraz dlaczego warto zabezpieczyć po narodzinach dziecka komórki macierzyste ze sznura pępowiny, krwi pępowinowej oraz łożyska./więcej+

Przyszła mama w szpitalu – co powinna wiedzieć?

24 marca 2017 r. na spotkaniu w Szkole Rodzenia gościliśmy pracowników Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Noworodkowego Szpitala Powiatowego w Więcborku. /więcej+

Metody uspokajania dzieci

Tematem spotkania, które 22 marca 2017 r. odbyło się w Szkole Rodzenia, były różne metody uspokajania dzieci./więcej+

Co trzeba wiedzieć o porodzie i jak przygotować do niego ciało?

Na spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 17 marca 2017 r., przedstawione zostały fazy przebiegu porodu z wykorzystaniem fantomu porodowego oraz gimnastyka dla kobiet, która przygotowuje ciało do narodzin dziecka./więcej+

Akcja – pielęgnacja!

15 marca br. zaproszone na spotkanie do Szkoły Rodzenia przedstawicielki aptek, w interesujący sposób opowiedziały o różnych artykułach kosmetycznych, które warto stosować u dzieci./więcej+

Pieluszki tetrowe – warto z nich korzystać!

Pieluszki jednorazowe czy tetrowe – które wybrać dla maluszka? Na spotkaniu w „Szkole Rodzenia”, które odbyło się 10.03.2017 r. poznaliśmy zalety pieluszek tetrowych./więcej+

Pierwsza pomoc

8 marca br. na spotkaniu w „Szkole Rodzenia” gościliśmy ratownika medycznego, który przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy.

W trakcie zajęć zaproszony gość zaprezentował, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy dzieciom i dorosłym w różnych sytuacjach. Bardzo ważne jest, aby zachować spokój i nie dać ponieść się emocjom, które w chwili dużego stresu mogą wziąć górę nad logicznym myśleniem.
 / więcej+


Baby Caffe – Zabawy wodne

Zabawy wodne to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem. Podczas piątkowego spotkania z cyklu „Baby Caffe”, dzieci wraz z rodzicami mieli okazję skorzystać z zabaw wodnych w baseniku./więcej+
Powitanie nowo narodzonych dzieci w Szkole Rodzenia

Podczas spotkania, które odbyło się 3 marca br., z wielką radością powitaliśmy nowo narodzone dzieci, których rodzice uczęszczali na zajęcia do Szkoły Rodzenia./więcej+Rodzicu, to warto wiedzieć!

Jakie formalności muszą spełnić rodzice po narodzinach dziecka oraz jakie przysługują im prawa? – to zagadnienie było tematem spotkania w Szkole Rodzenia, które odbyło się 1 marca br./więcej+
„Baby Caffe” – poznajemy świat wielozmysłowo

W ubiegły piątek podczas spotkania „Baby Caffe” rodzice wraz z dziećmi mieli okazję uczestniczyć w zabawach wielozmysłowych./więcej+
Dziecko w chuście

24 stycznia br. uczestnicy zajęć Szkoły Rodzenia, poznali zasady bezpiecznego chustowania dzieci w teorii oraz praktyce – posługując się dziecięcym fantomem i postępując wg instrukcji, umieszczali w chuście maluszka./”więcej+”

Kinesiotaping, czyli plastry kontra ból

Podczas kolejnych zajęć w Szkole Rodzenia, które odbyły się 22 lutego br., uczestnicy poznali skuteczną metodę na zmniejszenie różnych dolegliwości – kinesiotaping./„więcej+”

Co warto wiedzieć o komórkach macierzystych?

Jak oraz dlaczego warto zabezpieczyć po narodzinach dziecka komórki ze sznura pępowiny dowiedzieli się rodzice, którzy 17 lutego 2017 r. uczestniczyli w zajęciach Szkoły Rodzenia./„więcej+”

Liczne korzyści masażu Shantala

Na kolejnych zajęciach, które odbyły się 15 lutego 2017 r. w Szkole Rodzenia, omówiona została technika masażu Shantala./„więcej+”

Szczepienia ochronne dzieci – ważne zmiany

Zmiany w kalendarzu szczepień ochronnych dzieci zostały omówione podczas spotkania, które odbyło się 10.02.2017 r. w Szkole Rodzenia. / „więcej+”


Stany przejściowe u noworodków

Rodzice zebrani na zajęciach w Szkole Rodzenia, które odbyły się 3 lutego 2017 r., poznali charakterystyczne  stany  przejściowe u noworodków./”więcej+”

Rodzinne ćwiczenia sposobem na dobry nastrój!

1 lutego 2017 r. w „Szkole Rodzenia” odbyły się zajęcia, na których zaprezentowano ćwiczenia fizyczne oraz masaż relaksacyjny, które nie tylko poprawiają kondycję organizmu, ale także wprawiają w dobry nastrój./„więcej+”

Kąpiel i pielęgnacja dziecka

Na spotkaniu, które 20.01.2017 r. odbyło się w Szkole Rodzenia, rozmawialiśmy o kąpieli i zabiegach pielęgnacyjnych noworodka oraz niemowlęcia./„więcej+”

Ciąża a zdrowie kobiety

Tematem zajęć, które 13 stycznia 2017 r. odbyły się w „Szkole Rodzenia”, były charakterystyczne stany towarzyszące kobiecie w ciąży. W obszar tych zagadnień wprowadził uczestników spotkania film pt. „Ciąża dla opornych”./ „więcej+

- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -

szkola-rodzenia_informacje

Dla kogo Szkoła Rodzenia?
Szkoła Rodzenia w Centrum Małego Dziecka i Rodziny jest skierowana do mieszkańców Gminy Sępólno Krajeńskie w tym:
- rodziców planujących przyjście dziecka na świat,
- rodziców oczekujących na dziecko,
- nieletnich rodziców oraz rodziców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.


Jak się zapisać?

TELEFONICZNIE:
w godz. 8.00 – 16.00
tel. 52 519 05 33

OSOBIŚCIE:
Centrum Małego Dziecka i Rodziny
Żłobek i Klub Dziecięcy
ul. Młyńska 33
89-400 Sępólno Kraj.
w godz. 8.00 – 16.00Przykładowe tematy zajęć w Szkole Rodzenia:

- będziemy rodzicami,
- o emocjach w okresie oczekiwania na dziecko,
- odżywanie w czasie ciąży,
- ocena ruchów płodu
- objawy powikłań ciąży,
- poród jako głębokie, rodzinne, życiowe wydarzenie zmieniające priorytety i wartości,
- fizjologia porodu,
- hormony,
- korzyści i ryzyko znieczulenia bólu porodowego,
- poród rodzinny, wspieranie osobę bliską osoby rodzącej,
- jak radzić sobie z bólem i wspierać naturalny rytm porodu,
- masaż, relaksacja, wizualizacja, techniki oddychania
- jak ćwiczyć by rozumieć swoje ciało podczas porodu,
- jak rozpoznać kiedy udać się do szpitala,
- cesarskie cięcie,
- jak nie stracić głowy,
- procedury rejestracji niemowląt,
- pielęgnacja niemowlęcia,
- karmienie piersią,
- potrzeby dziecka po porodzie,
- abc o szczepieniach,
- masaż niemowlęcia,
- chustowanie dzieci,
- uspakajanie dziecka,
- jak rozpoznać syndromy depresji poporodowej,
- jak zadbać o siebie i o relacje z partnerem,
- profesjonalna pomoc w trudnych sytuacjach,
- jak wybrać szpital, wizyty studyjne w szpitalach.


Co należy przynieść do Szkoły Rodzenia?

- kartę ciąży,
- zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę (zgoda na udział w zajęciach szkoły rodzenia),
- miękkie obuwie,
- butelkę wody mineralnej,
- duży ręcznik kąpielowy.