12.09.2017

Szkoła Rodzenia w Sępólnie Kraj.: Komórki macierzyste ze sznura pępowiny

Sznur pępowiny jest cennym źródłem komórek macierzystych – 8 września 2017 r. rodzice uczestniczący w zajęciach Szkoły Rodzenia dowiedzieli się, w jaki sposób oraz dlaczego warto zabezpieczyć po narodzinach dziecka komórki macierzyste.
Komórki sznura pępowiny nazywane są komórkami z galarety Whartona. Posiadają one zdolność do przekształcania się w komórki chrzęstne, kostne i nerwowe, ponieważ to pierwotne i niewyspecjalizowane komórki organizmu ludzkiego, które potrafią regenerować różne tkanki w organizmie. W przeciwieństwie do zwykłych komórek zdolne są do samoodnowy i różnicowania się. Ich unikalne właściwości umożliwiają odbudowywanie i zastępowanie uszkodzonych komórek, więc wykorzystuje się je w medycynie. Sznur pępowiny można w łatwy sposób pozyskać po porodzie – ten zabieg jest bezbolesny zarówno dla matki jak i dla dziecka.
Zapraszamy na kolejne spotkanie!
Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem IV” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.